Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
C G HALLBERG, skål, silver, hänklar med blommor, Stockholm 1940, höjd 8,5 cm, diameter 24 cm, vikt 686,8 g.
Silver Bricka
BRICKA, silver, tvinnad bård, Edlunds silvervarubutik Stockholm 1948, diameter 39 cm, vikt 1266,3 g.
Silver Vas
BLACK, STARR & FROST, vas, sterlingsilver, USA, höjd 25,5 cm, vikt 645,9 g, fylld botten, några små bucklor.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter 0,20 ctv (enl gravyr), ca W/VS (en SI), stl 17 mm, vikt 4,2 g, stämplad GHA.
W.A. BOLIN, emaljägg, 18K guld/silver, blå emalj (skadad), ryska stämplar, vikt 3,7 g, etui.
SKÅL, silver, hamrad yta, Edlunds Silvervarufabrik 1928, höjd 4,5 cm, diameter 10 cm vikt 78,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad peridot ca 2,75 ct, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TCR-TCA/VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalt fasetterade blå safirer ca 1,95 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCR/VS, vikt 4,2 g, stift.
HÄNGE, 18K vitguld, gula diamanter i olika slipningar 2,63 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter ca 0,67ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 4 cm, vikt 6,1 g.
HÄNGE, 18K rodierat guld, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 12 briljant- och mediumslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, 25 x 10 mm, vikt 2,9 g, öppningsbart med syfte att kunna fästas på en pärlcollier.
CARMOSÉRING, minst 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,75 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.
COLLIER, 14K guld, droppslipad rubin ca 1,60 ct, 36 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 5,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCR/VS, vikt 1,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI-P, vikt 1,3 g, stift.
RING, 18K guld, cabochonslipad opal ca 2,5 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 3,9 g, tunna sprickor inuti opal.