121 - 140 av 314
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014

Klubbad för

BROSCH, 18K guld, 6 smaragder, inneslutningar når ytan, 5 orientaliska halvpärlor, utländska stämplar, längd 3,9 cm, vikt 3,6 g.

Utrop: 1 700 kr

Silver Etui

ETUI, silver, rött glas, graverad dekor på locket, på fyra kulfötter, mått 8,3 x 3,3 x 2,8 cm, Samuel Pettersson år 1898, vikt 109,4 g.

750 kr

Utrop: 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,95 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75+ mm, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1974, vikt 4,2 g, en klo är skev.

23 000 kr

Utrop: 26 000 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, pennor 2 st, Noblesse, förgylld metall, reservoarpenna, kulspetspenna, stift i 14K guld, etui, läderfodral, kulspetspenna saknar patron.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Fat

FAT PÅ FOT, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1883, förgyllt, höjd ca 14,5 cm, diameter 26,7 cm, vikt 470,5 g, avskavd förgyllning, gravyr.

3 500 kr

Utrop: 2 400 kr

TRANCHERGAFFEL, silver, Moskva 1885, oidentifierad mästare, längd 22,8 cm, vikt 37,6 g, bruksslitage.

650 kr

Utrop: 300 kr

PEHR ZETHELIUS, silver, saltsked, Stockholm 1801, skopa invändigt förgylld längd 10,8 cm, vikt 11,7 cm, gravyr.

600 kr

Utrop: 125 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad röd turmalin ca 9,50 ct, stl 17,75 mm, vikt 12,3 g.

4 500 kr

Utrop: 4 900 kr

LUKTDOSA, silver, Alfred Taylor, Birmingham 1857, invändigt förgylld 35x27 mm, vikt 20,4 g, lagning.

500 kr

Utrop: 175 kr

6 KAFFESKEDAR, silver, Igor Pankratyev, St Petersburg 1908, längd 111 mm, vikt 73,2 g, repor.

400 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, 5,5 x 3,8 cm, tillv i Stockholm år 1946, vikt 12,5 g.

Utrop: 2 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 4,35 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, smaragden sitter aningen löst i fattningen, en mindre diamant med nagg.

7 900 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, platina, briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 50 x 25 mm, vikt 19,0 g, en rosenslipad diamant med skada.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 19,75 mm, vikt 9,1 g.

COLLIER, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 7,00 ctv, 150 briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, längd 50 cm, vikt 37,0 g.

18 600 kr

Utrop: 21 000 kr

COLLIER, 18K guld, 15 rubiner ca 7,50 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, längd 39 cm, vikt 32,7 g.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

2 KOMPOTTSKEDAR, silver, oidentifierad mästarstämpel, kontrollerad av Anatoly Artsibashov, Moskva 1895, längd 164 mm vikt 68,8 g, gravyr.

800 kr

Utrop: 400 kr

6 TESKEDAR, silver, Johan Edvard Fagerroos, Helsingfors 1871, längd 151 mm, vikt 148,5 g, gravyr.

Utrop: 750 kr

MATSKED, silver, Berndt Otto Carlsson, Umeå 1790-tal, längd 221 mm, vikt 57,2 g, bruksslitage.

300 kr

Utrop: 350 kr

SKÅL, sterlingsilver, vågkant, Tyskland 1900-talets andra hälft, höjd 5 cm, diameter 10 cm, vikt 121,1 g.

Utrop: 700 kr