Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
BROSCH, 18K guld, 6 smaragder, inneslutningar når ytan, 5 orientaliska halvpärlor, utländska stämplar, längd 3,9 cm, vikt 3,6 g.
Silver Etui
ETUI, silver, rött glas, graverad dekor på locket, på fyra kulfötter, mått 8,3 x 3,3 x 2,8 cm, Samuel Pettersson år 1898, vikt 109,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,95 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75+ mm, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1974, vikt 4,2 g, en klo är skev.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, pennor 2 st, Noblesse, förgylld metall, reservoarpenna, kulspetspenna, stift i 14K guld, etui, läderfodral, kulspetspenna saknar patron.
Silver Fat
FAT PÅ FOT, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1883, förgyllt, höjd ca 14,5 cm, diameter 26,7 cm, vikt 470,5 g, avskavd förgyllning, gravyr.
TRANCHERGAFFEL, silver, Moskva 1885, oidentifierad mästare, längd 22,8 cm, vikt 37,6 g, bruksslitage.
PEHR ZETHELIUS, silver, saltsked, Stockholm 1801, skopa invändigt förgylld längd 10,8 cm, vikt 11,7 cm, gravyr.
LUKTDOSA, silver, Alfred Taylor, Birmingham 1857, invändigt förgylld 35x27 mm, vikt 20,4 g, lagning.
6 KAFFESKEDAR, silver, Igor Pankratyev, St Petersburg 1908, längd 111 mm, vikt 73,2 g, repor.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, 5,5 x 3,8 cm, tillv i Stockholm år 1946, vikt 12,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 4,35 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, smaragden sitter aningen löst i fattningen, en mindre diamant med nagg.
BROSCH, platina, briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 50 x 25 mm, vikt 19,0 g, en rosenslipad diamant med skada.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 19,75 mm, vikt 9,1 g.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 7,00 ctv, 150 briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, längd 50 cm, vikt 37,0 g.
COLLIER, 18K guld, 15 rubiner ca 7,50 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, längd 39 cm, vikt 32,7 g.
2 KOMPOTTSKEDAR, silver, oidentifierad mästarstämpel, kontrollerad av Anatoly Artsibashov, Moskva 1895, längd 164 mm vikt 68,8 g, gravyr.
6 TESKEDAR, silver, Johan Edvard Fagerroos, Helsingfors 1871, längd 151 mm, vikt 148,5 g, gravyr.
MATSKED, silver, Berndt Otto Carlsson, Umeå 1790-tal, längd 221 mm, vikt 57,2 g, bruksslitage.