Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,48 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 18+ mm, vikt 2,8 g, tillv i Göteborg.
ARMBAND, minst 18K guld, 6 rubiner ca 2,70 ctv, briljant- samt baguettslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 18,7 g, några rubiner med mindre skador, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, minst 18K guld, 2 cabochonslipade rubiner ca 1,50 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca Ca/SI-P, stift, vikt 3,7 g, nagg på 2 av diamanterna.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 blå safirer ca 7,00 ctv, 280 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, längd 18 cm, vikt 33,0 g, en ledning är av, några lagningar på baksidan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir 1,10 ct, 14 briljanter ca 0,45 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, Juvelateljén Evert Lindberg, Älvängen 1983, stl 17,75 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g.
COLLIER, minst 18K guld, 6 ovalslipade rubiner, 90 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 42 cm, vikt 31,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer ca 2,00 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TCa-LB/SI-P, stift, vikt 5,9 g, ena stiftet något skevt.
HÄNGE, 8K vitguld, blomsterkvist, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, längd 38 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,9 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 53 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 8,5 mm, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/SI, stift/clips, vikt 10,8 g.
COLLIER, 18K guld, 978 briljantslipade diamanter ca 6,83 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, längd 41 elller 43 cm med extralänk, vikt 38,4 g, gravyr Carpe Diem.
ARMBAND, 18K guld, 383 briljantslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,2 cm, vikt 15,5 g, graverad Carpe Diem, en diamant saknas.
RING, 18K guld, 73 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 12,3 g, gravyr Carpe Diem.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, veneziakedja 42 cm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,2 g.