Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
SKEDAR, 2 ST, silver, skopa invändigt förgylld, bladdekor, David Phillips London 1838 och William Scott Peat Edinburgh 1831, längd 23 cm, vikt 126,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ct enligt gravyr, ca W(H)/P, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 95 briljantslipade diamanter ca 1,81 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 2,97 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 9,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 diamanter "square modified brilliant", 0,50 ct River(E)/SI1, GIA cert 5156049868, 0,50 ct TW(G)/VS1, GIA cert 5156091349, vikt 2,5 g, stift.
BROSCH, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 13,7 mm, briljanter ca 1,40 ctv, ca TCr-Cr/VS, längd 9 cm, vikt 15,5 g.
BROSCH, platina, åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, 6 x 4 cm, vikt 20,4 g, 5 diamanter med skador, några diamanter med nagg.
DIAMANT, 0,63 ct, briljantslipad, förseglad, ca TW(F-G)/ VVS-VS (enl bif EGL cert #A32369 1+ River/VVS1).
DIAMANT, 0,48 ct, briljantslipad, förseglad, ca TW(F-G)/ VVS (enl bif EGL cert #A43275 1+ River/IF).
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,90 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, rodinering har släppt något på skenan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct W(H)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
BROSCH, 14K guld, tvåfärgat, blomma, gammlslipad diamant ca 0,20 ct, 6,1 x 2,5 cm, vikt 8,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i 18K vitguld, pärla och smaragder, längd 80 cm, 2 smaragder skadade.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, camé, spricka, kedja i oädel metall, guldvikt ca 5 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, smaragd, 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca Cr(J)/P, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P2, stl 17 mm, vikt 3,6 g, skada på rondisten.
PÄRLAVKORTARE, 18K vitguld, safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, vikt 2,9 g.