Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 fasetterade blå topaser, ca 70 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-CA/VS, längd 2,7 cm, vikt 4,4 g, huggies.
RING, 14K vitguld, ovalt fasetterad blå topas, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K guld, 2 fiskar i vit och grön B-jade, 6,3 x 4,2 cm, vikt 25,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca CA/P, skador på diamanterna, längd 19 cm, vikt 7,8 g.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 16,25 mm (51), vikt 7,5 g, originaletui.
RING, 18K guld, 10 åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 15,5+ mm, svensk kontrollstämpel, vikt 3,7 g.
ARMBAND, 18K guld, ca 315 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca W-CA/SI, längd 19,5 cm, vikt 31,4 g, slitna länkar, stellödd på tre ställen.
RING, 18K guld, ca 98 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 18 mm, vikt 10,4 g.
ARMBAND, platina, 2 baguetteslipade och 64 åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ripsband, lås i vitmetall, längd 16 cm, ripsbandet är trasigt.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 10 briljanter ca 0,20 ctv (enl gravyr), ca W-TCr/SI, stämplad Guldfynd, stl 17,75+ mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner, 2 smaragder, 2 blå safirer, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, vikt 1,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamnater ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, vikt 3,1 g, huggies.
RING, 18K vitguld, turkos, 16 briljantslipade diamanter 0,93 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,7 g.