Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2014
Accessoarer Glasögon
GLASÖGON, 14K guld i ramar till glasen och mellandel, övrigt pläterat, ca år 1900, ingen förstoring i glasen, vikt 13,9 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca W/SI, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 52 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, förgylld silversked, Stockholm 1843, nyrokoko, vikt 52,3 g, längd 18,8 cm, gravyr, avskavd förgyllning.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir 0,40 ct enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct ca TW(F-G)/SI, Guldfynd, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,39 ct, TW(G)/SI, inverterad natural vid rondisten, något off-round.
SOCKERTÅNG, silver, Barkander & Söhrling, Linköping 1830-tal, empire, längd ca 15 cm, vikt 44,6 g, ägarinitialer.
ERIC LÖFMAN, ett par ljusstakar, silver, höjd 24 cm, okatgonalt kolonnskaft, pärlkant, Markströms Uppsala 1979.
Silver Vas
K ANDERSSON, vas, silver, förgylld, Göteborg 1913, eklektiskt motiv, höjd 15 cm, vikt 122,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,75 mm, lås i 18K med odlade pärlor, Engelbert Stockholm 1960, längd 76 cm, gravyr.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 10 åttkantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1965, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, 1,9 x 1,3 cm, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TCr-Cr(I-J)/VS, en diamant med skadad kulett, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 2,0-4,0 mm, offround, lås i 18K guld/silver, blå safir, 12 rosenstenar, längd 37 cm, några rosenstenar med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, droppslipade safirer, åttkantslipade diamanter längd 40 cm, vikt 11,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 8 briljant - och 2 trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI stl 17,25 mm, vikt 4 g, smaragden med sprickor som når ytan.