Avslutad | Moderna – Lördag 8 mars 2014
HÄNGE, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/SI-P, vikt 0,8 g.
ARMBAND, 18K guld, Borgila, Stockholm 1984, längd ca 17 cm, vikt 13,5 g, säkerhetskedja, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,10 ct, TW(G)/SI1, GIA report 17453895, stl 16,75+ mm vikt 4,1 g, etui.
SEBASTIAN SCHILDT, ring, sterlingsilver, charoit, Stockholm 2000, signerad, stl 17,5 mm, vikt 13,5 g, originalask. (d)
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,03 ct enligt gravyr, ca TCr-Cr(I-J)/VS, skadad kulett, Sengels Guldsmedja, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 9,9 g, diamanten sitter löst i sin fattning, gravyr.
EFVA ATTLING, helalliansring, Stars and Signature, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, TW/SI-P, 3 stenar skadade, bredd 2 mm, höjd, 3 mm, vikt 4,2 g, stl 17 mm.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 16 briljanter 0,44 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, mindre skada på en diamant, Stockholm 2000, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K rodinerat guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, design Stigbert, Stockholm 1978, stl 16,75+ mm, vikt 3,4 g, rodinering har släppt något på skenans underdel.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS-SI, Schalin, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.
ATELIER AJOUR, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/P, med inneslutning som når ytan, Stockholm 2003, stl 15,25 mm, vikt 7,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, vikt 1 g.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 2,30 ct, fasetterad kuddslipning, jämt och intensivt färgspel mot vit bakgrund, IGI Identification Report R1D67321, (har en mycket tunn spricka)