Avslutad | Moderna – Lördag 8 mars 2014
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW(G)/VS, stl 17+ mm, Kissing Diamonds.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, TW(G)/VS, stl 17+ mm, Kissing Diamonds.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,29 ctv, TW(G)/VS, stl 16,5 mm, Kissing Diamonds.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 13,3 g.
CHIMENTO, armband, Double collection, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, bredd 1,2 cm, längd 18,3 cm, Italien, vikt 21,6 g.
LAPPONIA, silver, Space Apple, akryl, design Björn Weckström, längd ca 80 cm, Finland 1985, vikt 38,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 9,4 g.
CARTIER, ring, Love, 18K roséguld stl 18,5 mm, ref. B4085200, nr 4377, vikt 3,6 g, gravyr.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, Stigbert för Engelbert, monogram i relief, Stockholm 1964, vikt 9,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 1,02 ctv, RIVER(E)/SI 1, GIA certifikat, stift, vikt 1,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, off round, aprikosfärgade, lås i sterlingsilver, längd 45 cm.
COLLIER, sterlingsilver, Aarre & Krogh, Danmark 1960-tal, längd 37 cm, vikt 24,5 g mindre repor.