Avslutad | Moderna – Lördag 8 mars 2014
MATSILVER, silver/rosfrittstål, 43 delar, modell Rosenholm, 6 matknivar, 6 matgafflar, 6 matskedar, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 2 smörknivar, 2 konfektyrskedar, 1 fruktkniv, 1 osthyvel, 1 sardingaffel, GAB, Stockholm/Eskilstuna 1950-60 tal, silvervikt ca 1428 g, slitage, gravyr.
MATSILVER, silver/rosfrittstål, modell Rosenholm, 9 delar, 3 matknivar, 3 matgafflar, 2 matskedar, 1 smörkniv, GAB Stockholm/Eskilstuna 1950-60 tal, silvervikt ca 343 g, bruksslitage, gravyr.
MATSILVER, silver/rosfrittstål, modell Rosenholm, 12 delar, 5 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 1 bordssked, GAB, Stockholm/ Eskilstuna 1950-60 tal, silvervikt ca 373,5 g, bruksslitage.
GEORG JENSEN, collier, sterling silver, design Hans Hansen, längd 39 cm, vikt 37,2 g.
MATSILVER, silver, 8 bordsskedar, modell Rosenholm, GAB Stockholm 1950-tal, 182 mm, vikt 323,9 g.
RING, förgyllt sterlingsilver, odlad färgad sötvattenpärla, ca 3,5 mm, Ida Forss, Stockholm, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Little thin cross, sterlingsilver, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat sterlingsilver/18K guld, stickat, längd 44 cm, dobbar, vikt 22,1 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier, svarta kulor, ca 10,00 mm, trätt på stålvajer, längd 45 cm, dobbar, originaletui.