21 - 40 av 203
123...11 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 8 mars 2014

Klubbad för

MATSILVER, silver/rosfrittstål, 43 delar, modell Rosenholm, 6 matknivar, 6 matgafflar, 6 matskedar, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 2 smörknivar, 2 konfektyrskedar, 1 fruktkniv, 1 osthyvel, 1 sardingaffel, GAB, Stockholm/Eskilstuna 1950-60 tal, silvervikt ca 1428 g, slitage, gravyr.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

MATSILVER, silver/rosfrittstål, modell Rosenholm, 9 delar, 3 matknivar, 3 matgafflar, 2 matskedar, 1 smörkniv, GAB Stockholm/Eskilstuna 1950-60 tal, silvervikt ca 343 g, bruksslitage, gravyr.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

MATSILVER, silver/rosfrittstål, modell Rosenholm, 12 delar, 5 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 1 bordssked, GAB, Stockholm/ Eskilstuna 1950-60 tal, silvervikt ca 373,5 g, bruksslitage.

2 100 kr

Utrop: 1 800 kr

GEORG JENSEN, collier, sterling silver, design Hans Hansen, längd 39 cm, vikt 37,2 g.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,37 ct, TCa(L)/VS.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

MATSILVER, silver, 8 bordsskedar, modell Rosenholm, GAB Stockholm 1950-tal, 182 mm, vikt 323,9 g.

1 500 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, förgyllt sterlingsilver, odlad färgad sötvattenpärla, ca 3,5 mm, Ida Forss, Stockholm, stl 16 mm, vikt 3,8 g.

200 kr

Utrop: 225 kr

MARIA ELMQVIST, hänge, sterlingsilver, snäcka, mått 2 x 2,4 cm, vikt 5,5 g.

425 kr

Utrop: 225 kr

CARRÉ, örhängen, sterlingsilver, labradorit, rökkvarts, stift, vikt 2,3 g.

125 kr

Utrop: 150 kr

EFVA ATTLING, hänge/kedja, Little thin cross, sterlingsilver, längd 40 cm, vikt 3,7 g.

300 kr

Utrop: 300 kr

RING, sterlingsilver, delvis förfylld, stl 15,75 mm, otydlig signering.

125 kr

Utrop: 150 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, droppar, ihåliga, höjd 3 cm, vikt 3,9 g, krokar.

150 kr

Utrop: 150 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, höjd 5 cm, vikt 8,9 g, stift.

200 kr

Utrop: 250 kr

HÄNGE, sterlingsilver, bergkristall, höjd 3 cm, vikt 7,0 g.

125 kr

Utrop: 150 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, cirklar, höjd 2,5 cm, vikt 3,2 g.

150 kr

Utrop: 125 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2,6 x 2 cm, vikt 14,2 g.

Utrop: 3 600 kr

OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat sterlingsilver/18K guld, stickat, längd 44 cm, dobbar, vikt 22,1 g, originaletui.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld/guld, ca 12,80 mm, för dobbar, vikt 5,4 g.

5 600 kr

Utrop: 5 700 kr

OLE LYNGGAARD, collier, svarta kulor, ca 10,00 mm, trätt på stålvajer, längd 45 cm, dobbar, originaletui.

750 kr

Utrop: 750 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, diameter ca 12,80 mm, för dobbar, vikt 6,2 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr