Avslutad | Moderna – Lördag 8 mars 2014
RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, spricka och inneslutningar som når ytan, stl 15 mm, vikt 4,3 g, stämplad LINA.
GEORG JENSEN, 2 ringar, Fusion, 18K vitguld, stl 19,5 mm, (60), vikt 14 g, gravyr, repor.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,67 ct, Light Brown/SI2, Wahlströms Guldsmide, Eldsberga, stl 17,25+ mm, vikt 6,3 g.
RING, 14K guld, 9 rosenstenar, bruna, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, etui från Fragments, New York, tygpåse.
RING, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, stockholm 2004, vikt 8,1 g, gravyr.
ERIC ROBBERT, sterlingsilver, manschettknappar, motiv böcklingar, Trosa 1973, vikt 18,2 g.
ERIC ROBBERT, sterlingsilver, bergskristall, ring, Trosa 1966, ca stl 17 mm, vikt 13,9 g.
HÄNGE, sterlingsilver, design Erik Robbert för Nordisk Kokusai, Stockholm 1974, ca 8,3 cm, vikt 28,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, Stockholm 1977 stl 18 mm, vikt 4,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 50 svarta briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, vikt 8,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå topas ca 5,10 ct, 62 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, W/VS, stl 17,5+ mm, vikt 11,8 g.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld, modell Thai, design Björn Weckström, 2 briljanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,4 g, orginalpåse.