Avslutad | Moderna – Lördag 8 februari 2014
TENNISARMBAND, 18K guld, 101 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 5,7 g.
CARTIER, ring, 18K vitguld, Menotte ring, onyx, nr BK2964, stl 16,75+ mm (50), vikt 17,5 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, Björn Nilsson Kristianstad 2004, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 0,85 ct, TW(F)/VS2, HRD cert 13034 002001, 8 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
ARMBAND i skinn med spänne i 18K guld, 117 briljanter ca 1,40 ctv, ca TW/VVS-SI, vikt 21,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ametist, blå topas, citrin, peridot, granater, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 2,5 g.
Visa varaÄdelstenar Diamanter
DIAMANT, 0,63 ct, briljantslipad, förseglad, ca TW(F-G/ VVS (enl bif EGL cert #A32370 1+ River/IF).
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W(H)/VS, stl 16- mm, gravyr, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, mediumslipad diamant ca 1,30 ct, ca Cr-TCape (J-K)/P1, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g.
STELT COLLIER, silver, Isaac Cohen Stockholm 1966, diameter 10,2 cm, liten storlek, vikt 30g
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver (930), fyrkantigt fasetterad bergkristall, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund år 1950, vikt 10,9 g, skruvmekanism, gravyr, nagg på fasettkanter. (d)