Avslutad | Moderna – Lördag 8 februari 2014
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, vikt 1 g.
GEORG JENSEN, sterlingsilver, 662B, spritmått, modell Acorn, design Johan Rohde, längd 11,5 cm, stämplad Dessin, tillverkad efter år 1945, vikt 48,4 g.
WIWEN NILSSON, puderdosa, sterlingsilver, monogram "DF" i relief på lockets ovansida, mått 7,4 x 7,4 x 0,9 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1950, total vikt 153,1 g, trasig spegel på lockets insida. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/VS, stl 16+ mm, Sverige 1972, vikt 2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant- slipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, hänget stämplat Hallbergs, venezialänk, längd 37,6 cm, kedjan stämplad Balestra, vikt totalt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, vikt 0,9 g, stift.
STIGBERT, ring, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, stl 18 mm, Stockholm 1985, vikt 5 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, stl 16,75+ mm, Stockholm 1989, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 diamanter, 2 briljantslipade, 4 prinsesslipade, 4 baguetteslipade, ca 1,41 ctv, ca TW/VS, vikt 3,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, gul/brun briljantslipad diamant ca 0,63 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W/VS stl 16,25 mm, vikt 3 g.
HELALLIANSRING, 18K rosé guld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18Kguld/vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, vikt 7,2 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, Stockholm 1993, innermått ca 21 cm, vikt 103,3 g.
EFVA ATTLING, ring, High & Aqua, 18K vitguld, akvamarin, stl 18 mm, vikt 7,7 g, små nagg på några fasettkanter.
EFVA ATTLING, alliansring, Stars & Signature, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 5,2 g.