Avslutad | Moderna – Lördag 8 februari 2014
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, rektangulärt fasetterad bergkristall, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1943, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, bergkristallen har två skadade hörn. (d)
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, längd 8 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund år 1955, vikt 11,7 g, gravyr. (d)
LAPPONIA, sterlingsilver, längd 49 cm, Finland 1975, vikt 14,8 g, kedjan har svenska kontrollstämplar.
ENGELBERT, ring 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv ca TW/VS, Stockholm, stl 17,25+ mm, vikt 5,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,085 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 17,75 mm, vikt 11,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, ca TW(G)/VS, Dahlgren & Co Malmö 1966, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, W/P, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
LAPPONIA, ett par manschettknappar och ett par skjortknappar, 18K guld, Björn Weckström, Finland, vikt 17,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv samt 21 prinsesslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 17,5 cm, vikt 23,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, delvis rodierat, 47 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 16,5 cm, vikt 9,5 g.
KEDJA, 18K vitguld, fantasi, Kaplans Safir, Stockholm 1985, längd 56 cm, vikt 66,0 g.
RING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Schalin, stl 17,75+ mm, vikt 11,9 g.
RING, 14K guld, 6 utbytbara kulor av ametist, rosenkvarts, onyx, tigeröga, två färgade kalcedonkulor, ca 10,00 mm, stl 17 mm, ringskenans vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-CR/SI, stl 17+ mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 3,6 g.