Avslutad | Moderna – Lördag 8 februari 2014
ARMBAND, kulor av labradorit, lås samt korshänge i 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI-P, längd 19 cm, några diamanter med nagg.
EFVA ATTLING, örhängen, Waterfalls for Ears, sterlingsilver, längd 9 cm, vikt 7 g, originaletui.
EFVA ATTLING, örringar, Sleeping Beauty Hoops, sterlingsilver, vikt 16,6 g, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW/VS1, stl 17 mm, vikt 20,6 g, Vincent, Stockholm 2000.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 12,15 ctv, ca TW-W/SI, längd 19 cm, vikt 18,5 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca W/VS, 1 sten nagg på rondist, och 1 sten mindre skada, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1997, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld prinsesslipad diamant 0,80 ct, River(D)/VS1, laserinskription på rondisten GIA 1159560950, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca River-TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 8,9 g.
GUCCI, ring, Icon Stardust, 18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
ARMBAND, silver, stelt, guldsmycket Röijersten & Cederwal, 1951, vikt 26,9 g, ca 6,5 x 6,6 cm, öppningsbart.
ISAAC COHEN, stelt collier, silver, Stockholm 1971, innermått ca 36 cm, vikt 34,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 3,5 g,
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca W(H)/SI1, HRD laserinskription nr 13027216003, 8 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,02 ct, TW(F)/VS1, HRD cert, 13031514006, 10 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,04 ct, River(E)/VS1, HRD cert 1303151400, stl 17 mm, vikt 5,4 g.