Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 februari 2014
HANS HANSEN, armring, nr 242, sterlingsilver, signerad Hans Hansen, diameter 6,5 cm, Danmark, svenska kontrollstämplar, vikt 43,3 g.
Visa varaSmyckestillbehör Övrigt
LUPP, inbyggd ljuskälla, beskrivs som 30× förstoring men det verkar snarare vara 10×, diameter på linsen är 21 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,11 ct, ca TCa/SI2, engelska stämplar, stl 18,5 mm, vikt 2,8 g.
SVART DIAMANT, 2,02 ct, briljantslipad, förseglad, porositet, troligen behandlad, IGEC Identification Report.
ARMBAND, silver, ljusblå glasstenar, Bergslagen och Nordstöms Firma, 1975, längd 19 cm, vikt 33,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, vikt 5,6 g.