Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 februari 2014
Klubbad för
12 SAMESKEDAR, silver, Persson, Haparanda 1953, inv förgylld skopa, längd 11,4 cm, vikt 162,4 g, etui.
Visa varaSilver Övrigt
SALTKAR 4 ST, silver, dekor av blommor nyrokokostil, importstämplar 1954, höjd 10-13,5 cm, vikt 293,1 g.
Böcker Faktaböcker
SMYCKEN OCH SILVER för tsarer, drottningar och andra, bok av Magdalena Ribbing för W.A. Bolin, tryckt Västerås 1996, bruksslitage.
HÄNGE, 18K vitguld, "Snöflinga", 13 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/ SI-P1, vikt 0,6 g.