Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 februari 2014
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade grå, lås i vitmetall, längd 62 cm.
COLLIER, gulmetall, odlade sötvattenspärlor, barocka, turkoser, längd 80 cm, vikt 35,7 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, bergkristall, granater, rosenkvarts, 2-radig, detaljer och kullås i sterlingsilver, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 6 mm, ametister, silverkulor, längd 92 cm.
PÄRLCOLLIER/PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, rosa, ca 8 mm, vitmetall, längd 44 och 19 cm.
BROSCH/HÄNGE, sterlingsilver, abalone snäckskal, pärlemor, elefant, ca 6,5X6 cm, vikt 38,5 g.
ARMBAND, sterlingsilver, gulgrön kvarts, skador på stenarna, längd 19-21 cm, vikt 20,5 g.
ARMBAND, lapis lazuli, svartvit kvarts, bredd 3,5 cm, längd 18 cm, trädda på flexibel tråd.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, jaspis, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna och gröna, längd 45 cm.
HÄNGE/BROSCH, sterlingsilver, abalone snäckskal, svarta stenar, fågel, ca 5X4 cm, vikt 9,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade rosa, detaljer i vitmetall, längd 62 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, grå och vita, lås i vitmetall, 2-radig, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade grå, lås i sterlingsilver, längd 42 cm.
COLLIER, sterlingsilver, ametister, citriner, slipad pyrit, längd 44 cm, vikt 22,8 g.
Smycken Pärlarmband
2 PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, bruna och beige, bredd 3 cm, längd 18 och 20 cm, trädda på flexibel tråd.