Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 februari 2014
COLLIER, brunt färgat snäckskal, odlade färgade sötvattenspärlor, i form av en blomma, läderrem, längd ca 45 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, TW/VS, GE-KÅ, Rolf Kaplan, 1976, stl 19 mm, vikt 6,4 g, gravyr, slitna klor.
RING, 18K guld, smaragd (sprickor) 12 bruna briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på 2 av diamanterna, svaga fattningar.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, Masterpiece, reservoarpenna, svart resin, stål, förgyllda detaljer, stift i iridium, slitage.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, grön agat, pansarlänk längd 73 cm, hänge ca 5 cm, total vikt 30,2 g.
RING, 14K vitguld, droppslipad safir ca 0,50 ctv, briljantslipad diamant ca 0,03 ctv ca W(H)/SI stl 17,75, vikt 2,6 g.
RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 1,10 ct, 2 carréslipade rubiner samt 2 blå safirer, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.