381 - 400 av 451
1...192021...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 februari 2014

Klubbad för

COLLIER, brunt färgat snäckskal, odlade färgade sötvattenspärlor, i form av en blomma, läderrem, längd ca 45 cm.

Utrop: 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, TW/VS, GE-KÅ, Rolf Kaplan, 1976, stl 19 mm, vikt 6,4 g, gravyr, slitna klor.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, smaragd (sprickor) 12 bruna briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på 2 av diamanterna, svaga fattningar.

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, onyx, hematit, lås i silver, längd 45 cm.

Utrop: 550 kr

COLLIER, onyx, fasetterade och cabochonslipade, lås vitmetall, längd 63 cm.

Utrop: 600 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, modell 22, reservoarpenna, svart resin, förgyllda detaljer.

300 kr

Utrop: 350 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, Masterpiece, reservoarpenna, svart resin, stål, förgyllda detaljer, stift i iridium, slitage.

Accessoarer Pennor

PARKER, reservoarpenna, CT Flighter, stål, förgyllda detaljer.

Utrop: 175 kr

Accessoarer Pennor

SHEAFFER, reservoarpenna, vit, förgyllda detaljer, slitage.

150 kr

Utrop: 175 kr

HÄNGE, silver, droppformad natursten, längd ca 5 cm vikt 9,7 g, bucklig ögla.

Utrop: 125 kr

HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, grön agat, pansarlänk längd 73 cm, hänge ca 5 cm, total vikt 30,2 g.

Utrop: 300 kr

RING, sterlingsilver, stl 18,5 mm, vikt 7,6 g, repor.

100 kr

Utrop: 125 kr

RING, sterlingsilver, stl 18,5 mm, vikt 7,6 g, slitage.

100 kr

Utrop: 125 kr

RING, sterlingsilver, lapis lazuli, ca stl 17,25 mm, total vikt 8,7 g.

200 kr

Utrop: 225 kr

ÖRHÄNGEN, silver, grön bärnsten, snurrebuss i plast, längd 4 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 225 kr

RING, 14K vitguld, droppslipad safir ca 0,50 ctv, briljantslipad diamant ca 0,03 ctv ca W(H)/SI stl 17,75, vikt 2,6 g.

800 kr

Utrop: 950 kr

BOK, Svenskt Silversmide, Guld- och silverstämplar, 1520-1850.

375 kr

Utrop: 150 kr

RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 1,10 ct, 2 carréslipade rubiner samt 2 blå safirer, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 2 200 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, ovalt fasetterad, 2,12 ct, skada i kronan invid rondisten, oinfattad.

Utrop: 850 kr

MATSKED, silver, B. Erlandsson, Göteborg 1881, längd 23 cm vikt 69,9 g, monogram.

Utrop: 450 kr