Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014
RÅTTSVANSSKED, silver, Petter Ersson Lund, Stockholm år 1726, åldermansranka, längd 221 mm, vikt 47,6 g, gravyr, bruksslitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 ovalslipade behandlade/fyllda rubiner ca 3,30 ctv, 28 baguette- och 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS-SI, vikt 11 g, stift. Fastställande av behandlingstyp på rubinerna kräver vidare undersökning i gemmologiskt laboratorium. Rubinerna har värderats som behandlade och fyllda med ett främmande material.
COLLIER, platina (950), 10 större och 11 mindre fasetterade smaragder ca 12,13 ctv, 21 onyxkulor, 22 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, längd 64,5 cm, vikt 8,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 5,59 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, Kaplans Safir, Stockholm, längd 17,5 cm, vikt 14,9 g.
JARDINIERE, sterlingsilver, på fot, putti på snäckskal, blomdekor, rocaille, invändigt förgylld, hamrad yta, 1900-tal, oidentifierade stämplar, höjd 28 cm, längd 57 cm, vikt 3434, 6 g, mindre bucklor på fotringen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, TW(F)/SI2, IGI cert F6F67830, cut grade, polish och symmetry: excellent, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/rodierat guld, kula, briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, kedjans längd 41 cm, vikt totalt 6,8 g.
Visa varaSmycken Armband
LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, design Björn Weckström, Finland ca år 1970, längd 18 cm, vikt 53 g.
RING, 18K roséguld, 304 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 10,4 g.
GEORG JENSEN, manschettknappar, nr 113, sterlingsilver, 1,3 x 0,9 cm, vikt 16,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 1,40 ct, 36 briljantslipade diamanter 1,39 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 27 x 14 mm, vikt 4,8 g, mindre repor på smaragden.
IBE DAHLQVIST OCH OLOV BARVE, halskrage, Kaskad, sterlingsilver, brons och mässing, signerad, Debe Form, Malmö 1963-65, hängets längd 16 cm, vikt 104,9 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalt fasetterade blå safirer ca 5,80 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 8,4 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 3,40 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCR/VS-SI, längd 2,4 cm, venezialänk, längd 45 cm, vikt totalt 7,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,90 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
LAPPONIA, ring, Petrified Lake, sterlingsilver/akryl, design Björn Weckström, Finland 1971, stl ca 16,5 mm, vikt 19,5 g.
HÄNGE/BROSCH, 14K guld/silver, 9 gammalslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TCape(K-L)/VS, svart emalj, antik, 1800-tal, 4,4 x 3,5 cm, vikt 22,8 g, emaljskada, 3 diamanter har nagg.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,30 ct, TW(G)/VVS2, GIA cert 12748685, Hellström & Årling, Stockholm 2003, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.