101 - 120 av 225
1...567...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014

Klubbad för

RÅTTSVANSSKED, silver, Petter Ersson Lund, Stockholm år 1726, åldermansranka, längd 221 mm, vikt 47,6 g, gravyr, bruksslitage.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 ovalslipade behandlade/fyllda rubiner ca 3,30 ctv, 28 baguette- och 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS-SI, vikt 11 g, stift. Fastställande av behandlingstyp på rubinerna kräver vidare undersökning i gemmologiskt laboratorium. Rubinerna har värderats som behandlade och fyllda med ett främmande material.

Utrop: 19 000 kr

COLLIER, platina (950), 10 större och 11 mindre fasetterade smaragder ca 12,13 ctv, 21 onyxkulor, 22 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, längd 64,5 cm, vikt 8,8 g.

Utrop: 25 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 5,59 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, Kaplans Safir, Stockholm, längd 17,5 cm, vikt 14,9 g.

Utrop: 59 000 kr

JARDINIERE, sterlingsilver, på fot, putti på snäckskal, blomdekor, rocaille, invändigt förgylld, hamrad yta, 1900-tal, oidentifierade stämplar, höjd 28 cm, längd 57 cm, vikt 3434, 6 g, mindre bucklor på fotringen.

18 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, TW(F)/SI2, IGI cert F6F67830, cut grade, polish och symmetry: excellent, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.

118 000 kr

Utrop: 128 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/rodierat guld, kula, briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, kedjans längd 41 cm, vikt totalt 6,8 g.

LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, design Björn Weckström, Finland ca år 1970, längd 18 cm, vikt 53 g.

12 400 kr

Utrop: 13 800 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, manschettknappar, 18K guld, 1,9 x 1,4 cm, vikt 15 g. (d)

6 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K roséguld, 304 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 11 400 kr

GEORG JENSEN, manschettknappar, nr 113, sterlingsilver, 1,3 x 0,9 cm, vikt 16,7 g.

1 400 kr

Utrop: 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 1,40 ct, 36 briljantslipade diamanter 1,39 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 27 x 14 mm, vikt 4,8 g, mindre repor på smaragden.

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

IBE DAHLQVIST OCH OLOV BARVE, halskrage, Kaskad, sterlingsilver, brons och mässing, signerad, Debe Form, Malmö 1963-65, hängets längd 16 cm, vikt 104,9 g. (d)

12 600 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalt fasetterade blå safirer ca 5,80 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 8,4 g, stift.

Utrop: 30 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 3,40 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCR/VS-SI, längd 2,4 cm, venezialänk, längd 45 cm, vikt totalt 7,6 g.

Utrop: 13 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,90 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.

15 200 kr

Utrop: 15 000 kr

LAPPONIA, ring, Petrified Lake, sterlingsilver/akryl, design Björn Weckström, Finland 1971, stl ca 16,5 mm, vikt 19,5 g.

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 14K guld/silver, 9 gammalslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TCape(K-L)/VS, svart emalj, antik, 1800-tal, 4,4 x 3,5 cm, vikt 22,8 g, emaljskada, 3 diamanter har nagg.

Utrop: 49 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,30 ct, TW(G)/VVS2, GIA cert 12748685, Hellström & Årling, Stockholm 2003, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 100 000 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, cabochonslipad blå safir ca 4,00 ct, 42 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, svensk kontrollstämpel, längd 42 cm, vikt 93,2 g.

30 000 kr

Utrop: 35 000 kr