Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014
ÖRHÄNGEN, silver, sex gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Ca-Brown/P1-2, inneslutningar når ytan, längd 3 cm, vikt 5,4 g, krokar.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,39 ct, ca TW(G)/VS2, Mandelstam juvel AB, Stockholm år 1998, stl 17,25 mm, vikt 11,8 g.
BVLGARI, ring, B.ZERO1, 18K vitguld, pavéfattade briljantslipade diamanter 2,50 ctv, TW(F-G)/VVS, refnr. AN855552, stl 17+ mm (54), vikt 11,3 g, kvitto från år 2012, originaletui och ytterkartong.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 215 briljantslipade diamanter ca 3,58 ctv, ca TW-W/SI, längd 17 cm, vikt 26,5 g, svaga fattningar, nagg på några diamanter, en skadad fattning och skada på en diamant.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, rektangulärt fasetterad bergkristall, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1961, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, bergkristallen har en liten skada i ett av hörnen. (d)
RING, 18K guld, 2 ovalt fasetterade rubiner ca 1,30 ctv, 5 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, hålighet i bordsfasetten i den ena rubinen, inneslutning går upp i ytan i den andra rubinens krona, tre av diamanterna är skadade.
RING, platina (950), smaragdslipad diamant ca 1,05 ct, ca W(H)/VS1, två fantasislipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCR(I)/VS, stl 16,25+ mm, engelska stämplar, vikt 6,3 g.
BROSCH, platina, navetteslipad akvamarin ca 11,00 ct, ca 63 navetteslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca TW/VS, längd 5,6 cm, vikt 18,9 g, etui från H. Stern, en diamant är skadad i rondisten.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 ovalt fasetterade akvamariner ca 50,00 ctv (ett minimalt nagg på vardera av 2 akvam), ca 143 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 47,5 g, etui från H. Stern.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/platina/14K vitguld, 2 droppslipade grön A-jade, Gem report från The Gem and Pearl Laboratory, 2 cabochonslipade grön jade, 4 prinsesslipade och 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 4,8 cm, vikt 5,1 g, stift i 14K vitguld.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vit metall, 2 droppformade orientaliska pärlor ca 8,80 x 10,00 mm, 28 rosenslipade diamanter ca 0,28 ctv, Jakob Engelberth Torsk, Stockholm 1901, vikt 6,6 g, skruvmekanism, etui.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 droppslipade rubiner 13,48 ctv, ruby report från The Gem & Pearl Laboratory, 6 navette-, 2 briljant- och 52 åttkantslipade diamanter, ca 1,60 ctv, ca TW-TCR/VVS-SI, (några P), längd 3,5 cm, vikt 11,3 g, stift, en rubin har hålighet i undersidan och inneslutningar når ytan, den andra är skadad på undersidan och inneslutningar når ytan, originaletui, 5 diamanter är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW/SI, Juvelateljén Evert Lindberg AB, Älvängen (Göteborg) år 2009, stl 18+ mm, vikt 7,9 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 3,00 ctv, 82 baguette-, åttkant-, och briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 10,9 g, stift/clips.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,50 ct, TW(F)/SI1, HRD certifikat 13008971015, 20 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, 14K guld, cabochonslipad Kryssoberyll kattöga ca 23,80 ct, stl 19,25 mm, vikt 25,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade och 2 cabochonslipade grön möjligen behandlad jade, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, längd 5,2 cm, vikt 13,2 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 224 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 19 cm, vikt 16 g, en diamant är åttkantslipad, en sten är en CZ, en diamant är skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipad diamant 0,72 ct, TW(G)/SI2, HRD cert 13029120006, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, HRD cert 1302912005, vikt 2,8 g, stift.