61 - 80 av 225
1...345...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014

Klubbad för

RING, 18K guld, delvis rodierat, 67 briljantslipade diamanter ca 2,87 ctv, gula och vita, ca TW-W(F-H)/VS, stl 18 mm, vikt 15,2 g.

Utrop: 30 000 kr

COLLIER, silver/14K guld, äkta pärlor, rosenslipade diamanter, kedjan är i platina med orientaliska pärlor, längd 46 cm, vikt 15,5 g.

Utrop: 35 000 kr

BVLGARI, örhängen, 18K guld, vikt 23,3 g, stift/clips.

16 200 kr

Utrop: 12 000 kr

CARTIER, örhängen, Trinity, 18K guld, trefärgat, diameter 1,9 cm, vikt 8,9 g, stift/clips.

9 900 kr

Utrop: 10 800 kr

TIFFANY & CO, hänge/kedja, 18K guld/platina, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, ankarlänk, längd 41,5 cm, vikt totalt 5,3 g, tygpåse.

8 800 kr

Utrop: 9 500 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 28 mindre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 24 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 4-radigt, doserat, ca 3,65-7,25 mm, lås i ca 9K vitguld, 22 diamanter ca 0,75 ctv, ca W-CR/SI-P, längd ca 46 cm, 7 diamanter är skadade.

Utrop: 12 000 kr

BROSCH, 14K guld, cabochonslipad granat med en stjärna i silver med 7 rosenslipade diamanter, vit emalj i ovaler, diameter ca 4,2 cm, hårgömma, vikt 21,5 g.

4 400 kr

Utrop: 4 800 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, uppåt avsmalnande, på rund fotplatta med snurrad bård, höjd 20,5 cm, Hallberg, Stockholm år 1959, vikt 573,4 g, fyllda.

Utrop: 5 900 kr

Silver Vas

W.A. BOLIN, vas, sterlingsilver, rundad triangulär form, invändig förgyllning, höjd 19,7 cm, Stockholm år 1956, vikt 451,5 g, små bucklor och mindre repor.

7 900 kr

Utrop: 8 500 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, uppåt avsmalnande, på rund fotplatta, bårder på midjans nedre del, höjd 21,7 cm, Markström, Uppsala år 1963, vikt 512,5 g, fyllda.

Utrop: 7 500 kr

Silver Vas

COHR, vas, silver, konisk form, på rund fot, konvex och spetsformad, höjd 23,6 cm, Danmark år 1933, svenska kontrollstämplar, import CG Hallberg, vikt 589,9 g, graverad botten, buckla.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9,40 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS, 10 mindre diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,75 mm, Ivan Omélius, Malmö år 1972, vikt 11,3 g, en av de mindre diamanterna har nagg och ytterligare en av de mindre diamanterna är skadad.

Utrop: 14 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 123 runt fasetterade blå safirer ca 8,60 ctv, 82 briljantslipade diamanter 2,79 ctv, ca W/SI, enligt gravyr, längd 17,3 cm, vikt 40,4 g.

2 RINGAR, 18K guld, fem navetteslipade och tre briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-CR/VS, stl 18,75 mm, sovjetiska stämplar, vikt 9,5 g.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K guld, odlad South Seapärla ca 14,95 mm, briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 16,3 g.

Utrop: 29 500 kr

RING, 18K guld, 5 ovalt fasetterade blå safirer ca 2,03 ctv, 8 rosenstenar, stl 18 mm, vikt 6,3 g, tre safirer har skador i rondisten varav skadorna är små på två av dom, en klo är skev.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K guld, tre ovalt fasetterade blå safirer ca 1,71 ctv, två gammalslipade diamanter och 8 rosenstenar ca 0,75 ctv, ca TCR-CR/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 5 g, nagg på en av de gammalslipade diamanterna, rosenstenarna har skador.

Utrop: 9 500 kr

BROSCH, 14K guld, ovalt fasetterad ametist ca 12,00 ct, fyra gammalslipade diamanter ca 0,12 ctv, fyra tsavoriter, grön, blå och orange emalj, mått 3,0 x 2,2 cm, vikt 7,7 g, tsavoriterna har slitna fasettkanter och en är skadad.

Utrop: 5 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, sex äkta saltvattenspärlor, ca 5,80-7,00 mm, pearl report från The Gem & Pearl Laboratory, 12 rosenslipade diamanter, längd 4 cm, vikt 4,2 g, krokar.

Utrop: 14 000 kr