121 - 140 av 225
1...678...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalt fasetterade blå safirer ca 1,40 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 7,5 g, stift/clips, en diamant är svagt infattad.

Utrop: 5 200 kr

RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 2,65 ctv enligt grayvr, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 27 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Flower ring, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, artikelnr A1777-401, stl ca 17 mm, vikt 10,9 g, originaletui, ytterask.

11 200 kr

Utrop: 12 600 kr

OLLE OHLSSON, ljusstakar, 1 par, silver, hamrad yta, unika, signerade Olle Olsson, Ge-Kå smycken, Stockholm 1962, höjd 55 cm, vikt 3798,5 g.

Utrop: 40 000 kr

FANCY LIGHT PINK DIAMANT, kuddslipad, 0,54 ct, ca SI2, HRD Natural Diamond Colour Certificate Nr 14006230001, mindre nagg på rondisten.

Utrop: 23 000 kr

COLLIER, 18K guld, rundankar, hänge från Tiffany & Co, längd 39,5 cm, vikt 51,3 g.

Utrop: 26 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, akvamariner ca 4,50 ctv, 12 briljantslipade diamanter samt 20 baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Ca/SI-P, 63 x 35 mm, vikt 15,5 g, 4 akvamariner är skadade, 1 diamant med nagg.

Utrop: 20 000 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K guld/silver, 3 antikslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCa(K)/VS, 1900-talets första hälft, stl 16,75 mm, vikt 2 g, slitna fattningar, nagg.

9 800 kr

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 18,25 mm, vikt 10,9 g.

4 600 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, platina, briljant-mediumslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCA(L)/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g, etui.

38 500 kr

Utrop: 26 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 18 ovalt fasetterade rosa safirer ca 10,72 ctv, 216 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-CR/SI, längd 16,7 cm, vikt 13,4 g.

Utrop: 22 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, ca 9,50-12,70 mm, grå odlade pärlor, ca 9,00-9,50 mm, längd 85 cm, lås i sterlingsilver.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

LAPPONIA, armband, Cascade, 18K guld, design Björn Weckström, längd ca 20 cm, Finland, svensk kontrollstämpel, vikt 31,9 g.

12 200 kr

Utrop: 11 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, stel del med kedja, längd ca 62 cm, vikt 29,5 g. (d)

2 700 kr

Utrop: 2 300 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 2,10 ctv, TW(G)/VS1, 3 st GIA Dossier, nr 10997968, 10997731 och 11006036, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

38 000 kr

Utrop: 42 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Sofia, 18K vitguld, akvamarin, 6 briljantslipade diamanter, A1650-5004, stl 17 mm, vikt 17,6 g.

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, GIA cert 1159194427, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA cert 1159437984, vikt 2,3 g, stift.

Utrop: 32 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 14K guld/silver, smaragder, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, 4,8 x 8,4 cm, vikt 26,5 g, en diamant och en smaragd saknas, en diamant och två smaragder är skadade.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

BROSCH, 14K/8K guld, mörkblå emalj, 10 rosenstenar, droppformad opal, 1800-tal, ostämplad, ormmotiv, ca 5,0 x 3,5 cm, emaljskador, nagg på rosenstenar och opalen.

4 100 kr

Utrop: 4 600 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, droppslipad, 5,49 ct, 13,2 x 9,3 x 6,6 mm, repor, nagg.

Utrop: 10 000 kr