Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalt fasetterade blå safirer ca 1,40 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 7,5 g, stift/clips, en diamant är svagt infattad.
RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 2,65 ctv enligt grayvr, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Flower ring, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, artikelnr A1777-401, stl ca 17 mm, vikt 10,9 g, originaletui, ytterask.
OLLE OHLSSON, ljusstakar, 1 par, silver, hamrad yta, unika, signerade Olle Olsson, Ge-Kå smycken, Stockholm 1962, höjd 55 cm, vikt 3798,5 g.
FANCY LIGHT PINK DIAMANT, kuddslipad, 0,54 ct, ca SI2, HRD Natural Diamond Colour Certificate Nr 14006230001, mindre nagg på rondisten.
BROSCH, 18K vitguld, akvamariner ca 4,50 ctv, 12 briljantslipade diamanter samt 20 baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Ca/SI-P, 63 x 35 mm, vikt 15,5 g, 4 akvamariner är skadade, 1 diamant med nagg.
W.A. BOLIN, ring, 18K guld/silver, 3 antikslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCa(K)/VS, 1900-talets första hälft, stl 16,75 mm, vikt 2 g, slitna fattningar, nagg.
RING, 18K vitguld, akvamarin, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 18,25 mm, vikt 10,9 g.
RING, platina, briljant-mediumslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCA(L)/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 18 ovalt fasetterade rosa safirer ca 10,72 ctv, 216 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-CR/SI, längd 16,7 cm, vikt 13,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, ca 9,50-12,70 mm, grå odlade pärlor, ca 9,00-9,50 mm, längd 85 cm, lås i sterlingsilver.
LAPPONIA, armband, Cascade, 18K guld, design Björn Weckström, längd ca 20 cm, Finland, svensk kontrollstämpel, vikt 31,9 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, stel del med kedja, längd ca 62 cm, vikt 29,5 g. (d)
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 2,10 ctv, TW(G)/VS1, 3 st GIA Dossier, nr 10997968, 10997731 och 11006036, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Sofia, 18K vitguld, akvamarin, 6 briljantslipade diamanter, A1650-5004, stl 17 mm, vikt 17,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, GIA cert 1159194427, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA cert 1159437984, vikt 2,3 g, stift.
HÄNGE/BROSCH, 14K guld/silver, smaragder, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, 4,8 x 8,4 cm, vikt 26,5 g, en diamant och en smaragd saknas, en diamant och två smaragder är skadade.
BROSCH, 14K/8K guld, mörkblå emalj, 10 rosenstenar, droppformad opal, 1800-tal, ostämplad, ormmotiv, ca 5,0 x 3,5 cm, emaljskador, nagg på rosenstenar och opalen.