Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014
Smycken Skjortknappar
3 SKJORTKNAPPAR, bergkristall, gul- och vitmetall, 3 gammalslipade diamanter ca 0,21 ctv, vikt 5,5 g, bakstycken att fästa i saknas.
5-STENSSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, platina, 20 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, stl 17+ mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,56 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca LB/P1, längd 45 cm, vikt 7,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ctv enligt gravyr, ca CR(J)/SI1, stl 19,25 mm, stämplad i Sverige år 2003, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljant och 1 åttkantslipad diamant 0,43 ctv enligt gravyr, ca W-TCR/SI-P, stl 20,5 mm, GD&Co, Malmö 1978, vikt 5,7 g, den stora stenen har nagg i rondisten, en mindre briljantslipad diamant är skadad och har ej åsatts något värde.
VICTORIA CASAL, ring, 18K guld, malakit, pärlemor, vita stenar, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 14 orientaliska pärlor ca 4 - 6,5 mm, pärlcertifikat Gem & Pearl Lab, London, svart emalj, 18 antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, antik, diameter 5,7 cm, vikt 51,1 g, en pärla saknas, små emaljskador, svaga fattningar, bucklor.
RUBINRING, 18K guld, rubin ca 0,60 ct, 40 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 10 g.
ARMBAND, 18K guld, 2,2 cm bred x-länk, längd 19,3 cm, svensktillverkad, vikt 102,3 g,
RING, 18K rodierat guld, 20 prinsesslipade diamanter ca 1,76 ctv, 25 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 6,6 g, en prinsesslipad diamant har en mindre skada.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, tillv av Hellström & Åhrling i Stockholm år 1963.
RING, 18K guld, ovalt fasetterad peridot, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, Stockholm 1957, vikt 7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 odlade pärlor, 2 diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS-SI, längd 2,5 cm, Stockholm 1959, vikt 3,6 g, skruvmekanism.