281 - 291 av 291
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, nagg på en diamant, 2 blå safirer, Guldvaruaktiebolaget, Malmö, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

WA BOLIN, matsilver, 119 delar, modell F, tillverkade 1946-67 mestadels 60-tal, 12 matknivar, 4 matgafflar, 4 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 14 bordsskedar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 smörgåsgafflar, 12 teskedar, 6 moccaskedar, 6 smörknivar, 1 fruktkniv, alla knivblad i rostfritt stål, silvervikt ca 4589 g, fåtal bucklor, bruksslitage.

5-STENSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,75 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, Schalins, stl 16,75 mm, vikt 5,1g.

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor ca 5,0-8,5 mm, lås, 18K vitguld, pärla, längd 46 cm, säkerhetskedja i silver.

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2g, inga snurrebussar.

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, cabochonslipad rosa turmalin, inneslutningar som når ytan, vikt 6,2 g, Rolf Jacobsson Gösta Rosin AB, Stockholm 1973.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Guldfynd, stl 17 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, 14K vitguld, 2 odlade south sea pärlor 13,2 mm, 14 briljanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/P, längd 98 cm, vikt 23,2 g.

Ädelstenar Safirer

STJÄRNSAFIR, 7,48 ct, ljust lavendelgrå.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI (en P1), stift, vikt 0,8 g, inga snurrebussar.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 3,78 ct, rektangulär blandslipning, 10,12 x 7,27 x 5,13 mm, inneslutningar, små nagg.

Utrop: 2 900 kr