Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, nagg på en diamant, 2 blå safirer, Guldvaruaktiebolaget, Malmö, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
WA BOLIN, matsilver, 119 delar, modell F, tillverkade 1946-67 mestadels 60-tal, 12 matknivar, 4 matgafflar, 4 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 14 bordsskedar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 smörgåsgafflar, 12 teskedar, 6 moccaskedar, 6 smörknivar, 1 fruktkniv, alla knivblad i rostfritt stål, silvervikt ca 4589 g, fåtal bucklor, bruksslitage.
Visa varaSmycken Alliansring
5-STENSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,75 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, Schalins, stl 16,75 mm, vikt 5,1g.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor ca 5,0-8,5 mm, lås, 18K vitguld, pärla, längd 46 cm, säkerhetskedja i silver.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2g, inga snurrebussar.
HÄNGE, 18K vitguld, cabochonslipad rosa turmalin, inneslutningar som når ytan, vikt 6,2 g, Rolf Jacobsson Gösta Rosin AB, Stockholm 1973.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Guldfynd, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
COLLIER, 14K vitguld, 2 odlade south sea pärlor 13,2 mm, 14 briljanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/P, längd 98 cm, vikt 23,2 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI (en P1), stift, vikt 0,8 g, inga snurrebussar.