261 - 280 av 291
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 9 större briljantslipade diamanter och ca 36 mindre briljantslipade diamanter, ca 1,55 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,75 mm, engelska stämplar, vikt 6,9 g.

Utrop: 24 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TCR/SI, 22 mindre briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 2,2 g.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, lapis lazuli, kulor 10 mm, lås i förgyllt silver, Golden Lady, längd 44,5 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Accessoarer Pennor

MONTEGRAPPA, reservoarpenna, modell Eleganza, sterlingsilver, grön celluloid, stift i 18K vitguld (M), Italien 1999, längd 125 mm, garanticert, instruktionshäfte, påfyllnadspatron, tygfodral, orginaletui, minimal hårstråspricka ca 1 mm vid mynning.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, navetteslipade blå topaser, vikt 10,7 g, huggies, en topas sitter löst, nagg på två stenar.

Utrop: 3 900 kr

ARMBAND, 18K guld, 10 ovalslipade ametister, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 18,8 cm, vikt 9,4 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld/rodierat guld, stl 15,5 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, trappslipad smaragd ca 1,20 ct, inneslutning når ytan, ca 0,26 ctv, ca TW-TCR/P, stl 15 mm, vikt 5,4 g, naturlig hålighet och natural på smaragden, nagg på smaragden, gravyr.

HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 39 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W/P, vikt 4,5 g.

Utrop: 5 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,2 g, en snurrebuss är i silver, en kulett är skadad.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

COLLIER, platina, 12 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/SI-P, 6 diamanter skadade, pärlor, vita stenar, längd 154 cm, vikt 18,3 g, ej lås.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

CHIMENTO, hänge/kedja, 18K rodierat guld, 1 prinsesslipad diamant ca 0,30 ct ca W/VS, 7 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 37-44 cm, vikt 10,6 g, hänget går ej att ta av, en diamant saknas.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 0,70 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, Alp Guldsmedja, Herräng 1973, vikt 4,9 g, en fattning har en lödning.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

Silver Kaffeservis

GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, silver, ben, kronknopp, genombruten hänkel, graverad växtdekor Stockholm 1851, höjd 29 cm, vikt 1041,7 g, borttagen gravyr i botten.

TEKÖK, 2 delar, silver, handtag i ebenholz, blom och bladdekor, Nyrokoko, tekanna Fredrik och Wilhelm Zethelius Stockholm 1841 och rechaud Carl Hammer 1860, höjd 30 cm, vikt 2110,9 g, senare tennlödda stag på kanna, stift till handtag sticker ut, sprickor i trä handtag, mindre bucklor på lockets kant.

18 200 kr

Utrop: 9 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 7,0 mm, troligen turmalin, Alton Falköping 1968, vikt 3,5 g, stift.

1 500 kr

Utrop: 1 000 kr

ROLF ISAKSSON, enstensring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,12 ct, ca TCr/VVS-VS, Uppsala, vikt 10,5 g.

Utrop: 39 000 kr

Ädelstenar Opaler

OPALER, vit opal, 9,54 ct, oval cabochonslipad.

Utrop: 2 900 kr

Ädelstenar Safirer

ORANGE SAFIR, 2,53 ct, 8,69x6,17x4,69 mm

RING, 14K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, 46 baguettslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 9,0 g.

Utrop: 9 500 kr