Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014
RING, 18K vitguld, 9 större briljantslipade diamanter och ca 36 mindre briljantslipade diamanter, ca 1,55 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,75 mm, engelska stämplar, vikt 6,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TCR/SI, 22 mindre briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 2,2 g.
COLLIER, lapis lazuli, kulor 10 mm, lås i förgyllt silver, Golden Lady, längd 44,5 cm.
Accessoarer Pennor
MONTEGRAPPA, reservoarpenna, modell Eleganza, sterlingsilver, grön celluloid, stift i 18K vitguld (M), Italien 1999, längd 125 mm, garanticert, instruktionshäfte, påfyllnadspatron, tygfodral, orginaletui, minimal hårstråspricka ca 1 mm vid mynning.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, navetteslipade blå topaser, vikt 10,7 g, huggies, en topas sitter löst, nagg på två stenar.
ARMBAND, 18K guld, 10 ovalslipade ametister, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 18,8 cm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, trappslipad smaragd ca 1,20 ct, inneslutning når ytan, ca 0,26 ctv, ca TW-TCR/P, stl 15 mm, vikt 5,4 g, naturlig hålighet och natural på smaragden, nagg på smaragden, gravyr.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 39 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W/P, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,2 g, en snurrebuss är i silver, en kulett är skadad.
COLLIER, platina, 12 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/SI-P, 6 diamanter skadade, pärlor, vita stenar, längd 154 cm, vikt 18,3 g, ej lås.
CHIMENTO, hänge/kedja, 18K rodierat guld, 1 prinsesslipad diamant ca 0,30 ct ca W/VS, 7 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 37-44 cm, vikt 10,6 g, hänget går ej att ta av, en diamant saknas.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,70 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, Alp Guldsmedja, Herräng 1973, vikt 4,9 g, en fattning har en lödning.
Silver Kaffeservis
GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, silver, ben, kronknopp, genombruten hänkel, graverad växtdekor Stockholm 1851, höjd 29 cm, vikt 1041,7 g, borttagen gravyr i botten.
Visa varaSilver Övrigt
TEKÖK, 2 delar, silver, handtag i ebenholz, blom och bladdekor, Nyrokoko, tekanna Fredrik och Wilhelm Zethelius Stockholm 1841 och rechaud Carl Hammer 1860, höjd 30 cm, vikt 2110,9 g, senare tennlödda stag på kanna, stift till handtag sticker ut, sprickor i trä handtag, mindre bucklor på lockets kant.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 7,0 mm, troligen turmalin, Alton Falköping 1968, vikt 3,5 g, stift.
ROLF ISAKSSON, enstensring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,12 ct, ca TCr/VVS-VS, Uppsala, vikt 10,5 g.