201 - 220 av 291
1...101112...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2014

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,50 ctv, River(D)/VS2 och SI2, HRD diamond report nr 13036240002 och 13036240001, vikt 1,6 g, stift.

Utrop: 44 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserat, 1,80-4,00 mm, lås i 18K guld, sockertoppslipad blå safir, 14 diamanter, längd ca 44,5 cm, en diamant är skadad.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,50 ct, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 6,8 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW/VS, en inverterad natural i båda diamanterna, vikt 1,7 g, stift.

13 000 kr

Utrop: 14 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, en droppslipad diamant ca 0,75 ct, ca CR/SI1, två navetteslipade och 16 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, venezialänk, kedjans längd 45 cm, hängets längd 2,8 cm, vikt totalt 7,3 g, säkerhetskedja.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 15,01 ct, ovalslipad.

26 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,26 ct, kuddslipad, blåviolett, 8,46 x 6,48 x 4,54 mm.

Utrop: 2 100 kr

ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Engs Guldatelje Stockholm 1998, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 5 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Engs Guldatelje Stockholm 1998, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, vikt 17,4 g, clips, etui.

Utrop: 4 200 kr

SMYCKESET, ring, örhängen, 18K guld, granater, briljantslipade diamanter ca 0,50 + 1,70 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, E&V, stl ring 18 mm, örhängen med stift/clips, totalvikt 60,0 g, 2 butikscert från E&V medföljer, orginaletui.

Utrop: 25 500 kr

RING, platina, orientalisk pärla ca 5,2 x 4,6 mm, 3 gammalslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, Gustaf Robert Mattson, Stockholm 1938, stl 14,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 4 400 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 19 cabochonslipade rubiner, 24 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, mått 5,7 x 5,2 cm, K Andersson, Stockholm 1952, vikt 30,9 g, säkerhetskedja, nagg på fyra diamanter.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad smaragd ca 2,80 ct, inneslutningar når ytan, nagg, 17 rosenstenar ca 0,50 ctv, Thomasson, Stockholm 1936, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g, 5 diamanter är skadade, etui.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv. ca W/VS, Engelska stämplar, stl 17 mm, vikt 3,3 g, slitna fasettkanter på safiren.

Utrop: 2 200 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,78 ct, rund fasettslipad, violett-grön, 8,95 x 8,95 x 5,27 mm.

Utrop: 1 300 kr

COLLIER, 18K vitguld, stjärnor, 45 navettslipade diamanter och 50 briljantslipade diamanter, ca 4,50 ctv, ca CR-LB/VS-SI, längd 42 cm, vikt 15,7 g.

Utrop: 19 800 kr

HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad granat ca 5 ct, 21 briljanter ca 0,57 ctv, ca W-Cr/VS-P1, vikt 4,1 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, rubin 0,43 ct, 14 briljanter 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 5 900 kr

HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 24 briljanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, 2,1 x 1,2 cm, vikt 1,9 g.

Utrop: 4 600 kr