Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2014
GOLDEN LADY, örhängen, sterlingsilver/förgyllt silver, längd 5 cm, stift, vikt 8,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0 mm, mellanpärlor ca 2,2 mm, lås, 18K vitguld, 6 rubiner, 3 diamanter, längd 71 cm.
COLLIER, obsidian, odlade sötvattens pärlor, obsidian, färgad pärlemo, längd 122 cm.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, orienatliska pärlor, turkoser, granater, krokar, längd 6 cm, en pärla saknas, 2 skadade, spår av emalj, tennlödning.
ALLIANSRING, 18k vitguld, 5 diamanter, medium- och gammalslipade, varav 3 skadade, stl 16 mm, vikt 5,5 g.
HÄNGE, silver, turkoser, orientaliska pärlor, öppningsbar baksida, 4,6 x 3,2 cm, vikt 17,7 g.
BROSCH, förgyllt silver, granater, torkoser och skadade pärlor. 7,3 x 4,9 cm, vikt 21,1 g, spår av emalj.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,57 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm+, vikt 3,4 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 14,5 mm vikt 4,5 g, sliten, nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 rubiner, slitna, 3 briljanter 0,21 ctv, ca W(H)/P, stl 16,75 mm, vikt 3 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv W(H)/SI-P, Gunnar Tägt Stockholm 1976, vikt 2,7 g, stl 16,25 mm.
RING, 18K vitguld, 5 briljant- och 16 åttkantslipade diamanter 0,37 ctv, ca W(H)/P, Evert Gustafsson Stockholm 1966, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW/F-G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, en diamant skadad.
RING, 14K guld, rodinerat, 35 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 5,8 g, 3 diamanter skadade.