Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2014
COLLIER, gul kvarts, karneoler, pärlemokulor, lås i vitmetall, längd 44 cm.
Visa varaSmycken Pärlörhängen
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor, sterlingsilver, krokar, längd 5 cm, vikt 8,6 g.
SMYCKESET, odlade sötvattenspärlor, hematit, onyx, kulor ca 8-9 mm, detaljer i vitmetall, längd 44 och flexibel längd ca 18 cm, stift.
PÄRLCOLLIER, lås förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, ca 8,4-9,7 mm, längd 47 cm, repor.
PÄRLCOLLIER, lås i förgylld metall, odlade sötvattenspärlor, 9,1-10,4 mm, längd 53 cm,
COLLIER, silver, blå kalcedon, Stockholm 1956, diameter 10,5 cm, liten storlek, vikt 27,9 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla, sliten, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, diameter 9 mm, vikt 1,5 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, ametister, odlad sötvattenspärla, 3 briljanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, längd 2,5 cm, vikt 2,4 g.
COLLIER, hematiter, onyx, odlade sötvattenspärlor, förgyllda detaljer, 5-radig, längd 42 cm.