Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2014
Klubbad för
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, troligen Tyskland 1700-tal, längd 38 cm, vikt 229 g, visst slitage.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 5,39 ct, oval cabochon, färgspel i rött, grönt, orange och gult mot en beige-vit bakgrund.
ARMBAND, sterlingsilver, syntetiska och äkta färgstenar, bredd 2,8 cm, längd 18 cm, vikt 73 g.
BROSCH, sterlingsilver, syntetiska och äkta färgstenar, diameter 4,6 cm, vikt 26,4 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g, slitna klor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,4-7,2 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 55 cm.