Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013
BROSCH, förgyllt silver, ametist, orientaliska pärlor, rosa glasstenar, emalj, troligen Ungern 1900-talets första hälft, 30 x 25 mm, vikt 11,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW(G)/SI2, GIA diamond dossier 2156226366, och 1149874068, vikt 1,6 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,97 ct, briljantslipade diamanter ca W/VS, ca 0,50 ctv, nagg på en sten, Kå-Ce guldsmedja, Stockholm 1989, stl 17,75+, vikt 4,9 g, 1 sliten klo.
RING, 14K guld, navettslipade diamanter, mittsten ca 0,36 ct, TW-W/SI, sidostenar ca 0,32 ctv, TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, jaguar, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W/VS, safirer, smaragder, London, England 1987, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g, 2 skadade safirer.
RING, 18K vitguld, månsten, 22 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, Gunnar Fahlström, Hovjuvelerare, Stockholm 1979, stl 17 mm, vikt 19,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,4-7,2 mm, doserat, 3-radigt, lås i 18K vitguld, längd 42 cm.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter samt 6 åttkantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,9 g, en diamant med mindre skador.
RING, platina, blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm,vikt 3,1 g.
BROSCH, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, Stockholm 1910, vikt 1,9 g.
BROSCH, 18K/14K guld, antik, orientalika halvpärlor, rosenslipade diamanter vikt 4,8 g. saknas 1 sten, några skadade.
BROSCH, 18K guld, orientaliska halvpärlor, hårlock, antik, svenska stämplar, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI, natural, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINBLOMMA, 17,65 ct, snidad ljusröd turmalin i form av en blomma, 22 x 15 mm.
COLLIER, 18K guld, panasrlänk, 4 safirer 1,28 ctv, 4 smaragder 0,98 ctv, 4 rubiner 1,33 ctv och 4 briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 49,8 g, Vesco Italien.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, 2 safirer 0,62 ctv, 2 smaragder 0,52 ctv, 2 rubiner 0,69 ctv och 2 briljanter 0,34 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 23,5 g, Vesco Italien.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca TW/VS-SI, längd 19 cm, vikt 5,9 g.