Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9,7-9,9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 4,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, grön emalj, Stjernswärd, Stockholm år 2005, vikt 22,4 g, etui.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld,4 carréslipade blå safirer, Pettersons eftr, Stockholm år 1962, vikt 9,9 g, etui, nagg på två av safirerna, slitage på guldet.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TCR/SI, 22 mindre briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 2,2 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl ca 16,75 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 17+ mm, engelska stämplar, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/SI-P, inneslutningar når ytan, vikt 2,8 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-TCR/VS-P, inneslutningar når ytan, längd 19 cm, engelska stämplar, vikt 11,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, malakiter, örhängets diameter 2,3 cm, Hellström & Åhrling, stockholm 1989, vikt totalt 18,6 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K vitguld med palladium, blå safir ca 2,20 ct (lätt slitna fasettkanter), 2 briljanter ca 1,25 ctv, ca Cape/VVS-VS, stl 21,75 mm, vikt 34 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljant- 3 navett- samt 32 baguettslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI (några enstaka Piqué), stl 17+ mm, vikt 9,1 g, några baguettslipade diamanter skadade samt med nagg, svaga fattningar hos baguetterna.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,4 g, svaga fattningar.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 19 mm, vikt 6,6 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr (H-I)/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Björkmans Guldateljé, Stockholm 2002, stl 16 mm, vikt 6,4 g.
Visa varaSilver Matsilver
MATSILVER, 38 delar; 6 bordsknivar, rostfria blad, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 kaffeskedar, 6 smörgåsgafflar, 2 smörgåskniv, rostfria blad, modell Chippendale, vikt 1107,7g, GAB, 1949-1968.