Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 5,01 ctv, ca TCR-TCA/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,5 g, inneslutning når ytan i en diamant.
ALLIANSRING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, 2 blå safirer ca 0,30 ctv, 1960-tal, stl 18 mm, vikt 4,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TCR-TCA/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter 2,72 ctv, ca TCR-TCA/VS-SI, vikt 8 g, stift.
RING, 18K vitguld, 248 briljantslipade diamanter ca 5,16 ctv, ca TW-CA/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,2 g, diamanter är fattade på ringskenans två sidor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv samt 24 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, svart emalj, stift, vikt 5,5 g, nagg på några av diamanterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 182 briljantslipade diamanter ca 4,14 ctv, ca CR-TCA/VS-SI, vikt 12,3 g, stift/clips.
ARMBAND, 18K vitguld, ca 310 briljantslipade diamanter ca 18,79 ctv, ca TCR-CA/VS, längd 18,1 cm, bredd 1,3 cm, vikt 55,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 2 rader, 48 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, oval i formen, stl 16 mm, vikt 6,9 g, gravyr, en diamant med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TCr(I)/P, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca LY/SI, stift, vikt 3,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-LY/SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g, nagg på diamanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade safirer, 24 åttkantslipade diamante ca 0,25 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 5,4 g, nagg på diamanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 104 briljantslipade diamanter ca 2,77 ctv, ca CR-CA/VS, vikt 7,9 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 148 briljantslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca CR-CA/VS-SI, vikt 11,3 g, huggies.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TCa/VS-SI, vikt 1,6 g, stift.
HÄNGE, platina, hjärta, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCape/ P, 2,2 x 2 cm, vikt 4,4 g.
RING, platina (950), 3 briljanter ca 0,50 ctv ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 11 g, sliten ringskena.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 31 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, längd 50 cm, vikt 7,9 g.