Avslutad | Moderna – Lördag 14 december 2013
VERSACE, örhängen, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW(F-G)/VS, stift/clips, vikt 4,7 g, orginaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(F-G)/VS, Lars-Ola Sellen, Stockholm 2000, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g, en sten har natural vid rondist.
W.A. BOLIN, helalliansring, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, Stockholm 1973, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, en sten skadad.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Blomster, 18K guld, matterat, odlad pärla, briljantslipad diamant 0,01 ct, längd 2,4 cm, vikt 6,6 g, originalbox.
GOLDEN LADY, ring, 18K guld, ametist, 7 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,7 g.
GOLDEN LADY, ring, 18K vitguld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, matterat, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, stjärnor, stift, vikt 3,6 g, originalbox.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,15 ctv, ca CR-TCA/SI- P, stl 17 mm, vikt 3,9 g, nagg på tre kuletter.
OLE LYNGGAARD, armband, silver/18K guld, 6-radigt, kullås ca 1 cm i diameter, längd 18 cm inkl lås, vikt totalt 16,5 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, kula, diameter 1 cm, för dobbar, två st collier med kulor av natursten medföljer, ca 10,20 mm, trädda på stålvajer, ett etui medföljer.
LAPPONIA, brosch, Labyrinth, sterlingsilver, design Björn Weckström, mått 4,0 x 4,5 cm, Finland 1993, vikt 23,8 g.
LJUSSTAKAR, silver, svenska kontrollstämplar, vertikalt räfflade stam, 1960-tal, höjd 18,5 cm, fyllda, total vikt 325,7 g.