Avslutad | Moderna – Lördag 14 december 2013
REY URBAN, armring, silver, en ametistkula, mått 6,0 x 6,2 cm, Stockholm 1956, vikt 14, 3 g, skevt.
MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, kvist med blad och bär, mått 5,5 x 5,0 cm, Stockholm 1950, vikt 11,8 g, nål i vitmetall.
ARMRING, silver, grön syntetisk spinell, Gussi-smycken, Stockholm 1963, vikt 39,5 g.
SKÅL, silver, Tyskland, 1960/1970-tal, oval form, längd 21 cm, höjd 8,5 cm vikt 407,5 g, repor.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,65 ct, ca TCR(I)/P1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TCR-CR/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,64 ct, ca TCA-CA/P1-2, stl 17,25 mm, vikt 7 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 2,31 ctv, TCA-CA(K-L)/VS1-SI1, bruna serien, IGI cert F5F47054 (0,90 ct, L/VS2), F5F47053 (0,71 ct, K/SI1)och F5F47052 (0,70 ct, K/VS1), stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 1,85 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,8 g.
OLE LYNGGAARD, collier, Blomster, 18K vitguld, matterat, 7 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, längd 40 cm, vikt 5,1g, originalbox.
OLE LYNGGAARD, hänge/tygband, Lace, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, vikt 3,7 g, originalbox.
GEORG JENSEN, stel collier/hänge, Dew Drop, nr 410 och 311 C, sterlingsilver, bergkristall, längd ca 45 cm, originaletui, ytterbox.
GEORG JENSEN, serveringskniv, Acanthus/Dronningen silver, rostfritt stål, formgiven av Johan Rohde 1917, Danmark efter 1945, längd 27 cm, vikt 91,1 g.
Silver Vas
KARLHEINZ SAUER, vas, sterlingsilver, invändigt förgylld, Signerad Sauer 91, stämplad Västerås 1991, höjd 12 cm, diameter 7,7 cm, vikt 243,7 g.
GEORG JENSEN, brosch, design Henning Koppel, nr 323, sterlingsilver, svart emalj, tillverkad efter 1945, originaletui.
Silver Vas
WILHELM T BINDER, vas, silver, knoppar, Tyskland, svenska importstämplar, höjd 25 cm, vikt 129,3 g.
SALT-, PEPPAR- & SOCKERSTRÖARE, 3 delar, silver, GAB Stockholm 1967, höjd 6 och 12 cm, vikt 188,8 g.