Avslutad | Moderna – Lördag 14 december 2013
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,15 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, 2 gula, stl 21,5 mm, Stockholm 2004, vikt 40,9 g. (d)
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,15 ct, 3 diamanter ca 0,10 ctv, varav en brun, Stockholm 2003, stl 21,5 mm, vikt 35,7 g. (d)
FRED, armring, stål/18K guld, Paris Frankrike, diameter 4,3 x 5,9 cm, vikt 18,9 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,32 ctv, ca River(D-E)/VS (en är SI), stl 17,5 mm, vikt 13,1 g, etui, certifikat från butik, ringen behöver putsas.
RING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, TW-TCr(G-I)/SI-P, 144 åttkantslipade diamanter 0,40 ctv, TW-W(G-H)/VS-SI, IGI identification report D3J70426, stl 17 mm, vikt 8,9 g, en av de större stenarna med nagg, ett fåtal av de mindre stenarna med nagg, en av de mindre stenarna saknas.
EFVA ATTLING, ring, The Twist, sterlingsilver, stl 16,25 mm, vikt 15,7 g, originaletui.
BVLGARI, armband, Parentesi Revolution, 18K vitguld, refnr BR853892, längd ca 21 cm, vikt 9,7 g, cert från 2013, box, ytterkartong.
RING, sterlingsilver/förgyllt silver, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca CA/SI, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g.
RING, 18K guld, snidad korall, lapis lazuli, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm+, vikt 22 g.
HÄNGE/KEDJA, Kors 19 x 15 mm, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,96 ctv, ca TW/VVS, Carl Larsson, Köping, kedja 39 cm, vikt 8,7 g totalt.