Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, Meisterstück classic, 164, kulspetspenna, svart resin, förgyllda detaljer, refnr BC155049, originaletui.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, Meisterstück classic, 164, kulspetspenna, svart resin, förgyllda detaljer, refnr PY1778383, originaletui.
RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, TW(G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, Starwalker, kulspetspenn platinapläterad metall, gummi, refnr VF2158338, originaletui.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, Meisterstück Solitaire Classique, rollerball, sterlingsilver, förgyllda detaljer, refnr HC103723, originaletui, refill.
ARMBAND, 18K rodierat vitguld med lås i 18K rodierat guld, längd 18 cm, bredd 2,2 cm, vikt 37,8 g, stämplat Swiss Gold 750.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,65 ct enligt gravyr, ca TW(F)/SI2, inneslutning når ytan i rondist, stl 18,75 mm, Cedstam Guldsmed, Stockholm 1970, vikt 3 g.
PÄRLCOLLIER, South Sea, vita, barocka, ca 10-15 mm, lås i 18K rodierat guld, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 South Sea pärlor, ca 10,6 mm, barocka, krokar, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW/VS, hamrad yta, stl 16,25 mm, L´Etui, Stockholm 2008, vikt 8,4 g, gravyr.
COLLIER, 14K guld, briljantslipade diamanter, ca 7,50 ctv, TW/VS-SI, vikt 18,5 g, längd ca 42 cm
RING, 18K vitguld, blå bestrålad briljantslipad diamant ca 0,70 ct, 72 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K vitguld/guld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,22 ct+0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, Petterssons Eftr Juvelerar Ab, Stockholm 1964, stl 18,25+ mm, vikt 3,2 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Ceson guldvaru Göteborg 1959, höjd 15,5 cm, vikt 348,6 g, fylld botten.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca Cr-TCa(J-K)/VS2, 14 baguetteslipade diamanter 0,39 ctv enligt gravyr, ca W/VVS, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.