Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad grön turmalin ca 2,50 ct, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,4 g, repor och mindre skador på turmalinen.
RING, 18K guld, 72 prinsesslipade och 20 briljantslipade diamanter ca 4,44 ctv, ca W/VS-SI, stl 20,25 mm, vikt 11,7 g, svaga fattningar.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 6,06 ct, droppslipad, Etiopien, övervägande rött färgspel mot en vit bakgrund.
ARMBAND, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,26-6,46 mm, längd 20 cm, vikt 28,7 g.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 2,30 ct, fasetterad kuddslipning, jämt och intensivt färgspel mot vit bakgrund, IGI Identification Report R1D67321, (har en mycket tunn spricka)
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 5,78 ct, ovalslipad, Gem ID från The Gem and Jewelry Institute of Thailand (OK att öppna förseglingen vid försäljning enl säljaren).
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,65 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/SI2-P1, naturaler i bordet, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
Visa varaÄdelstenar Opaler
OPAL, 2,31 ct, oval cabochon, färgspel i mestadels rött, orange, grönt och gult mot en vit bakgrund.
CARRERA Y CARRERA, ring 18K guld, refnr 37306, cabochonslipad rubin ca 1.30 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 17,3 g, cert, nagg på rubinen och något sliten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Hans Strömdahl Stockholm 1975, stl 19,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca TCr(I)/SI2, 44 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr-Cr(I-J)/P1, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca TW(G)/SI 2, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
BROSCH, 18K vitguld, 9 odlade pärlor ca 4,5-5,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, diameter 3 cm, vikt 7,9 g.
Ädelstenar Övrigt
STENSAMLING, 12 äkta färgstenar, 2 topaser, opal. turmalin, granat, apatite, jade, sphene, citrin,ametist, rökkvarts, ametrin.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, huggies, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,68 ct, ca W(H)/P1, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/SI2, 2 baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, några små nagg vid rondisten på mittstenen.