181 - 200 av 316
1...91011...16 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad grön turmalin ca 2,50 ct, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,4 g, repor och mindre skador på turmalinen.

3 600 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, 72 prinsesslipade och 20 briljantslipade diamanter ca 4,44 ctv, ca W/VS-SI, stl 20,25 mm, vikt 11,7 g, svaga fattningar.

Utrop: 20 125 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 6,06 ct, droppslipad, Etiopien, övervägande rött färgspel mot en vit bakgrund.

800 kr

Utrop: 900 kr

ARMBAND, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,26-6,46 mm, längd 20 cm, vikt 28,7 g.

Utrop: 6 200 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 2,30 ct, fasetterad kuddslipning, jämt och intensivt färgspel mot vit bakgrund, IGI Identification Report R1D67321, (har en mycket tunn spricka)

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 5,78 ct, ovalslipad, Gem ID från The Gem and Jewelry Institute of Thailand (OK att öppna förseglingen vid försäljning enl säljaren).

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,65 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/SI2-P1, naturaler i bordet, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.

Ädelstenar Opaler

OPAL, 2,31 ct, oval cabochon, färgspel i mestadels rött, orange, grönt och gult mot en vit bakgrund.

Utrop: 700 kr

CARRERA Y CARRERA, ring 18K guld, refnr 37306, cabochonslipad rubin ca 1.30 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 17,3 g, cert, nagg på rubinen och något sliten.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Hans Strömdahl Stockholm 1975, stl 19,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 4 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca TCr(I)/SI2, 44 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr-Cr(I-J)/P1, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, inneslutningar som når ytan.

Utrop: 8 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca TW(G)/SI 2, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.

20 500 kr

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 9 odlade pärlor ca 4,5-5,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, diameter 3 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 1 800 kr

Ädelstenar Övrigt

STENSAMLING, 12 äkta färgstenar, 2 topaser, opal. turmalin, granat, apatite, jade, sphene, citrin,ametist, rökkvarts, ametrin.

1 600 kr

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, huggies, vikt 4,1 g.

4 300 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,68 ct, ca W(H)/P1, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/SI2, 2 baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, några små nagg vid rondisten på mittstenen.

Utrop: 19 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca Ca(M)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, litet brott på kuletten.

Utrop: 5 600 kr