Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 10 briljantslipade diamanter, ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Hallbergs Uppsala. vikt 3,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(F-G)/VS2, längd 45 cm, vikt 2,9 g.
JOHAN PETTERSSON BERG, silver, bägare, Norrköping 1744, räfflad fot, vågbandsdekor vid mynning samt fot, stämplad dekor, spår av förgyllning, höjd 10 cm, vikt 84,3 g, lagningar, slitage.
JOHAN PETTERSSON BERG, silver, bägare, Norrköping 1750, höjd 10 cm, räfflad fot, vågbandsdekor vid mynning samt fot, stämplad dekor, graverad dekor, vikt 84,6 g, slitage.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca LB/SI2, extra bred fasett under rondist, natural som når ytan, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, rubin ca 0,90 ct, nagg på kuletten, 23 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, Elmblads Stockholm 2001, höjd 2,5 cm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 18K guld, 7 blå topaser ca 2,00 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS- SI, längd 17,5 cm, vikt 14,3 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI, natural, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ENGELBERT, armband, 18K guld, cabochonslipade ametister, äkta pärlor, design Stigbert, Stockholm 1956, längd 18 cm, vikt 15,0 g.