Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 18 cm, vikt 10,8 g, originaletui, ytterkartong.
ARMBAND, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, samt 36 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18-18,5 cm, vikt 24,5 g.
BROSCH, silver, filigran, blå hjärtslipad sten troligen agat, opaler, vikt 31,8 g, några opaler skadade och utan färgspel.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
WILLIAM AITKEN, sockerskål, gräddkanna, silver, hänklar, England Chester 1900, höjd 7 och 8 cm, vikt 179,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad rubin ca 0,90 ct, 2 prinsesslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca W/VVS, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,6 g, spricka i ringskenan.
STJÄRNRINGEN, enstensring, Galaxia, 18K vitguld briljantslipad diamant 1,11 ct enligt gravyr, ca TW(F-G)/VS, nagg i rondist, mycket tunn rondist, stl 17 mm, Hugo Strömdahl, vikt 2,9 g, certifikat från Stjärnringen medföljer.
BROSCH, sterlingsilver, förgyllt, fjäril, svart och ljusblå emalj, Norge, 5 cm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,55 ct, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Metallfabriks A/B C C Sporrong, Stockholm 1969, vikt 25,4 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, briljant ca 0,38 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,6 g, otydligt monogram HO, tillv 1988 i Stockholm av AB E Olenfalk Guldateljé.