Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013
SKÅL, Sofiero, silver, vågbandsbård, hamrad yta, design Ingrid Råström 1973/74, GAB Eskilstuna 2007, höjd 8 cm, diameter 13,2 cm, vikt 317,9 g.
FÖRRÄTTSBESTICK, 24 st, sterlingsilver/rostfritt stål, 12 förrättsknivar, 12 förrättsgafflar längd 18,5 & 20 cm, vikt 1223,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W-TCr/ VVS-VS, kedjans längd 43 cm, valbar längd 38 cm, vikt 6,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18K guld, blå emalj, vikt 8,9 g, emalj skadad på flera ställen.
18K vitguld, briljant ca 1,24 ct, ca Tcr/P1, 10 briljanter ca 0,25 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g.
SMYCKESET, collier, örhängen, ring, förgyllt silver, granater, längd collier 42 cm, örhängen med stift, stl ring 16 mm, totalvikt 13,9 g, örhängen utan snurrebussar.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, Yellowish Brown/P1, behandlad, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca River-TW/VS-SI, vikt 2,4 g, nagg på 1 sten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, vikt 4,2 g, huggies.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,58 ct, ca TCr(I)/P1, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,00 ct, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.
HÄNGE, 14K guld, vit opal med färgspel i rött till blått, hängets läng 2,4 cm, vikt 3,5 g.