Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
CARL FREDRIK SESEMAN, bägare, silver, trumpetformad med klockad fot, Arboga 1805, höjd 19,5 cm, vikt 303,1 g.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, 17/1800-tal, senare skena Gustaf Johansson & Co Stockholm 1938. stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
SÅSSNIPA, silver, hänkel, på tre fötter, Adie Brothers Birmingham 1942, höjd 8 cm, vikt 102,0 g.
ARMRING, sterlingsilver, bergskristall, Lindström för Hallberg, Köping 1971, innermått ca 16,5 cm, vikt 21,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7 mm, lås i 18K guld/platina, diamanter, längd 56 cm, säkerhetskedja, i behov av omträdning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca W(H)/VVS, stl 19 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 14K guld, rosensten, svart emalj, längd 4,5 cm, vikt 7 g, emaljskada, ögla ej guld, lagningar.
RING, 18K vitguld/skena i silver, akvamarin ca 9,85 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 8,2 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, blomster, briolettslipad ametsit, briljantslipad diamant 0,01 ct, längd 2,5 cm, vikt 6,2 g, originalbox.
STIGBERT, brosch, 18K guld, 4 odlade pärlor, Engelbert Stockholm 1947, 5,8 x 4,2 cm, vikt 9,3 g.