Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013
SMYCKESET, 3 delar, gulmetall, granater, collier, armring, örhängen, collier längd 36 cm, armring 4,5x6 cm, örhängen skruvmekanism, några granater med nagg, lås med gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, Olof Pettersson, Stockholm 1977, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, åttkantslipade diamanter 0,04 ctv enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
SAMESKEDAR 2 ST, silver,dekor av renar, Karl stenudd Luleå 1939, O Strömberg Haparanda 1913, vikt 35,8 g, en ögla saknas.
ENGELBERT, 18K guld, odlad pärla ca 6,5 mm, design Stigbert, Stockholm 1954, 62 x 52 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,34 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 16,75 mm, Kaplans Safir, Stockholm 1967, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, Guldex, Göteborg 1989, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW -W/SI, stl 16,5 mm, Jemp guld, Kungsör vikt 3,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodinerat guld, venezia, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 3,8 g, rodineringen har släppt något på kedjan.
RING, 14K guld, ovalt fasetterad blå safir, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 navetteslipade blå safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 3,8 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 runt fasetterade rubiner, stl 17 mm, Jan Irmes Guldsmedja, Stockholm 1978, vikt 2,2 g, rubinerna har slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K guld, 3 runt fasetterade smaragder, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 17+ mm, engelska stämplar, vikt 3,3 g, smaragderna är slitna, inneslutningar når ytan.
KRYDDSET, 5 delar, silver, saltkar, senapskar, pepparkar, 2 skedar, blå glasinsats, Walker & Hall Birmingham 1961, silvervikt 114 g, etui, skadat.