341 - 360 av 600
1...171819...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 21 december 2013

Klubbad för

RING, 18K guld, månsten, stl 13,5 mm, vikt 4,1 g, något skev ringskena.

Utrop: 950 kr

SMYCKESET, 3 delar, gulmetall, granater, collier, armring, örhängen, collier längd 36 cm, armring 4,5x6 cm, örhängen skruvmekanism, några granater med nagg, lås med gravyr.

750 kr

Utrop: 250 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, Olof Pettersson, Stockholm 1977, vikt 2,6 g.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, åttkantslipade diamanter 0,04 ctv enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

900 kr

Utrop: 950 kr

A G DUFVA, Tesil, silver, Stockholm 1909, längd 15 cm, vikt 50,6 g.

600 kr

Utrop: 400 kr

SAMESKEDAR 2 ST, silver,dekor av renar, Karl stenudd Luleå 1939, O Strömberg Haparanda 1913, vikt 35,8 g, en ögla saknas.

300 kr

Utrop: 250 kr

ENGELBERT, 18K guld, odlad pärla ca 6,5 mm, design Stigbert, Stockholm 1954, 62 x 52 mm, vikt 5,5 g.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,34 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 16,75 mm, Kaplans Safir, Stockholm 1967, vikt 3,9 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, Guldex, Göteborg 1989, vikt 4,2 g.

Utrop: 4 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW -W/SI, stl 16,5 mm, Jemp guld, Kungsör vikt 3,6 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K rodinerat guld, venezia, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 3,8 g, rodineringen har släppt något på kedjan.

Utrop: 6 600 kr

PÄRLRAD, odlade pärlor, ca 8,75 mm, längd ca 86 cm, med dobbar.

Utrop: 9 200 kr

RING, 14K guld, ovalt fasetterad blå safir, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4 g.

800 kr

Utrop: 850 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 navetteslipade blå safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 3,8 g, stift.

1 300 kr

Utrop: 850 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 10 runt fasetterade rubiner, stl 17 mm, Jan Irmes Guldsmedja, Stockholm 1978, vikt 2,2 g, rubinerna har slitna fasettkanter.

Utrop: 1 300 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 3 runt fasetterade smaragder, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 17+ mm, engelska stämplar, vikt 3,3 g, smaragderna är slitna, inneslutningar når ytan.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

KRYDDKAR, 1 par, silver, Norge, föreställande dryckeshorn, höjd 6 cm, vikt 32,2 g.

475 kr

Utrop: 225 kr

KRYDDSET, 5 delar, silver, saltkar, senapskar, pepparkar, 2 skedar, blå glasinsats, Walker & Hall Birmingham 1961, silvervikt 114 g, etui, skadat.

850 kr

Utrop: 700 kr

JOHAN PETTERSSON BERG (1727-1762), bägare, silver, stämpla bård vid mynning, Norrköping 1759, höjd 12 cm, vikt 113,5 g

Utrop: 2 300 kr