Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2013
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, 3 diamanter med mindre skador, Göteborg, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, karneoler, förgyllda kulor, vitmetallsdetaljer, längd 72 cm, sprickor i stenarna.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca Brown/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, en diamant skadad, några diamanter med nagg, slitna fattningar.
SNUSDOSA, silver, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1853, invändigt förgylld, 5,6 x 3,4 cm, vikt 37,1 g.
5 MINIATYRER, silver, lejon, elefant, noshörning, rådjur, antilop, 4,5-6 cm, total vikt 152,6 g.
SARPANEVA, armband, brons, rosenkvarts, Finland, säkerhetskedja i gulmetall, längd ca 18 cm, vikt 41,7 g, orginalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 st smaragder ca 0,34 ctv, 2 st briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv ca W/VS-SI, stift, vikt 1,8 g, slitna fasetter på smaragd.
Ädelstenar Opaler
VIT OPAL, 1,85 ct, färgspel i rött, orange, grönt, gult, blått, lila 13 x 7 x 3 mm.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, brun natursten, ankarlänk, längd ca 60 cm, vikt 35,9 g.