Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2013
RING, 14K guld, 3 navettslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, Tahitipärla ca 11,25, briljantslipad diamant 0,02 ct, längd 2,2 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 14K guld, 3 navettslipade safirer och 2 diamanter ca 0,02 ctv, längd 1,8 cm, vikt 1,3 g.
KAFFESKEDAR, 12 ST, silver, rosdekor, GEWE Malmö 1950-tal, längd 10 cm, vikt 146,5 g.
EMALJÄGG, hänge, förgyllt silver, rosa och vit emalj, vita stenar, Ryssland, ca 30 x 15 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 0,8 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, blå topas, 4 mindre prinsesslipade diamanter ca 0,01 ctv, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Schalin, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
BROSCH, gulmetall, granater, orientaliska halvpärlor, ca 2,5 cm i diameter, en sten saknas.