Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2013
ARMBAND, silver, Konsthantverk och Finmekanik, Gnesta 1961, längd 18,5 cm, lås med skruvmekanik, vikt 103,8 g.
CARMOSÈHÄNGE, 18K guld, safir ca 0,27 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, vikt 1,7 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, brun agat, markasiter, Stockholm 1923, kedja med svart emalj, emaljskador, längd 62 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stift, inga snurrebussar, vikt 1,0 g.
SYSKONRING, 14K guld, mediumslipad diamant ca 0,45 ct, ca Cr/SI, syntetisk rubin, stl 20,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 2,0 g, snurrebussar i rödguld.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, 1 skadad, 1 nagg, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 4,1 g.