121 - 140 av 324
1...678...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013

Klubbad för

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 1,04 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VVS-VS, H W Landelius, Stockholm 1965, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,48 ctv, Persson JA, Stockholm 1938, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g, några stenar skadade.

2 200 kr

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, 18K guld, ametist, odlade pärlor, 40x40 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 2 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ca 0,26 ct blågrön safir, 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Svedboms, Vetlanda 1951, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, oval medaljong med plats för 2 foton 1,9 x 1,2 cm, 70 cm lång rund ankarlänk, vikt 10,9 g totalt.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,38 ct, ca TCa/SI, Hansen, Stockholm 1968, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 3 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, ca TCA-LB/VS-P, syntetisk korund, diameter 2,5 cm, vikt 10,7 g.

Utrop: 4 300 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, 3-armade, nyrokokostil, Hallbergs Stockholm 1941, höjd 25 cm, vikt 1603,7 g, fylld botten.

Utrop: 3 200 kr

KARL ANDERSSON, skål, silver, 2 hänklar, Stockholm 1915, höjd 4 cm, diameter 14,5 cm, vikt 272,6 g.

Utrop: 1 400 kr

Silver Teservis

EVALD NIELSEN, tekanna, sterlingsilver, elfenben, Empirstil, Danmark Köpenhamn 1900-talets första hälft, höjd 18 cm, vikt 787,1.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, ca 69 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 4 900 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant, ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, längd 42 cm, vikt 2,9 gram.

Utrop: 2 700 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 1,85 ct, IGI cert 1L28964, plomberad.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

Klocktillbehör Fickur

CHATELAINE, silver med sigillstämpel, fickursnycklar, Jugend, med fornnordiska inslag, totalvikt 81,8 gram, signerad D. Andersen, ca 1910.

700 kr

Utrop: 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,4 g.

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKE, silver, Åbo, Finland, sengustaviansk stil, höjd 18 cm, vikt 340 g.

1 000 kr

Utrop: 800 kr

MATSILVER, silver, gammal fransk, 49 delar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, tårtspade, GEWE 2000-talets början, (tårtspade av Juveel 2006), totalvikt 2387 g varav ca 1700 g silvervikt.

Utrop: 10 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct enligt gravyr, ca TCA/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, nagg i rondist.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, ovalt slipad turkos, stl 16,75 mm, Stockholm år 1952, vikt 5,5 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K guld, längd 21 cm, vikt 34 g.

9 600 kr

Utrop: 11 000 kr