Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013
PÄRLCOLLIER, 6,4 mm odlade pärlor, längd 80 cm, lås i 18K guld med pärla och turkoser, säkerhetskedja, tråden skarvad och behöver träs om.
RING, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,8 g, en sten skadad.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, ryska stämplar, vikt 7,1 g, clips.
ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, längd 20,6 cm, vikt 25,9 g, svenska stämplar, dubbla säkerhetsåttor.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,30 ct, 4 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,0 g, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1972.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,46 ct, ca W/P (inneslutning som når ytan), Smyckeateljén Björn Blomquist, Jönköping 1973, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
W A BOLIN, Bägare, silver, sexsidig fot, akantusdekor, Stockholm 1917, mynning diameter 15,5 cm, höjd 23 cm, vikt 576 g, gravyr.
RING, 18K guld, 6 baguetteslipade diamanter ca 1,05 ctv och 40 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 11,1 g, en diamant är skadad.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 7,8 mm odlade pärlor, längd 41 cm, lås i 18K vitguld med pärla och 8 smaragder, vikt 33,8 g.
RING, 14K guld, 24 lite större och 6 mindre briljanter ca 2,00 ct totalt, ca W/VS-SI (4 nagg), stl 18,5 mm, vikt 25,1 g.
RING, 18K guld, karneol, Finland 1834, stämplad GW, troligen Gabriel Wahlbäck Helsingfors, stl 18,75 mm, vikt 7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv. ca W/VS, Engelska stämplar, stl 17 mm, vikt 3,3 g, slitna fasettkanter på safiren.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå cabochonslipade safirer, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, vikt 5 g, stift.
RING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
BROSCH, förgyllt silver, antik, Gustaf Fredrik Hallengren, Malmö 1908, gravyr, diameter 3,5 cm.