141 - 160 av 324
1...789...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013

Klubbad för

GUSTAF MÖLLENBORG, sockerskål på fot, dekor med blommor, Stockholm 1849, höjd 31 cm, vikt 867 g, 2 små vapenstämplar.

4 300 kr

Utrop: 4 900 kr

SMYCKESET, 3 delar, 18K guld, ametister ca 35 ctv, odlade pärlor, collier, armband, örhängen, Engelbert Stockholm 1965. örhängena märkta Stigbert, collier 41 cm, armband 19 cm, total vikt 32,2 g, örhängen med skruv.

Utrop: 8 600 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enlig gravyr, Juvelia Atelje, Uppsala 1980, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 4 g.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, nagg på en av kronfasetterna, rodinering på skenans nederdel har släppt.

Utrop: 14 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 rubiner ca 0,55 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift/clips, vikt 7,7 g.

3 500 kr

Utrop: 3 300 kr

MATSILVER, 59 delar, Rosenholm, 1 såsslev, 1 potatissked, 1 osthyvel, 6 bordsskedar, 6 fiskbestik, 6 fiskgafflar, 6 bordsgafflar, 6 smörgåsknivvar, stålblad, 6 smörgåsgafflar, 2 smörknivar, 4 kaffeskedar, 2 teskedar, 6 bordsknivar, 6 moccaskedar, total silvervikt 2038 g, GAB 1940-1990.

9 100 kr

Utrop: 9 800 kr

RING, 18K guld, brun diamant ca 0,50 ct, SI, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca Cr-LY/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, pansarlänk, 64 åttkantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS, svenska stämplar, längd 42 cm, vikt 79,5 g

Utrop: 22 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansarlänk, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, svenska stämplar, längd 18,5 cm, vikt 37,4 g.

Utrop: 10 800 kr

RING, 18K vitguld, 3 runda fasetterade blå safirer, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld/roséguld, 56 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 8,3 g.

Utrop: 12 000 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter, ca 0,40 ctv, ca W/SI-P1, Gustaf Möllenborg Stockholm, stl 18, 25 mm, vikt 2,8 g, gravyr, en diamant med nagg, sliten ringskena.

Utrop: 1 900 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, engelska stämplar, vikt 3,5 g,

Utrop: 14 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCR/SI, stl 17+ mm, engelska stämplar, vikt 3,1 g.

Utrop: 8 500 kr

ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 2 rader med totalt 26 briljanter ca 0,36 ctv, ca TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,15 ct, 12 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K vitguld, en smaragdslipad diamant, åtta baguetteslipade diamanter och ca 55 briljantslipade diamanter, ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, engelska stämplar, vikt 6,2 g, några baguetteslipade diamanter har nagg.

Ädelstenar Pärlor

ORIENTPÄRLA, grå, buttonformad, GIA cert 1946880, ca 13,70 x 9,65 mm.

80 000 kr

Utrop: 2 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad tanzanit ca 2,03 ct, ca 60 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17 mm, engelska stämplar. vikt 5,2 g.

Utrop: 16 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-CR/SI-P, stl 16,5+ mm, engelska stämplar, vikt 3,6 g.

Utrop: 6 500 kr