Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013
RING, 18K guld/vitguld, 2 navettslipade blå safirer ca 1,00 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, vikt 1,3 g.
Accessoarer Övrigt
MONTBLANC, brevöppnare, sterlingsilver, delvis förgylld, vikt 146,1 g, originaletui.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, Meisterstück 146 Le Grand, reservoarpenna svart, delvis förgylld, stift i 14K guld/vitguld, refnr EG1198827, läderetui.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, 3 st, Meisterstück 163 164 165, 2 kulspetspennor, 1 stiftpenna, svarta delvis förgyllda, refnr AD110211 FD1297726 MC178839, läderetui.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 16,75+ mm, engelska stämplar, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 3,20 ct, 24 baguett- och trapett- samt 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,4 g, en briljant med mindre skada, en baguettslipad diamant med skada, svaga fattningar hos de baguettslipade diamanterna.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI-P, BA konstgjuteri Stockholm 2000, stl 20,5 mm, vikt 8,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, hängets längd 1,8 cm, kedjans längd 45 cm, vikt totalt 2 g.
RING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 2 g.
RING, 18K guld, 13 carréslipad blå safirer, 17 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, en diamant har ett nagg och en har en inneslutning som når ytan i rondisten, två safirer med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta, 22 carréslipade blå safirer, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, venezialänk, längd 42 cm, vikt totalt 10,6 g.
RING, 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter 0,29 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,25 mm, vikt 8,3 g.
ARMBAND, 18K guld, 21 carréslipade blå safirer, 42 diamanter ca 0,20 ctv, inneslutningar når ytan, längd 18 cm, vikt 22,6 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 12,9 g, en diamant saknas.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,30 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-CR/VS, stl 19+ mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, vikt 10,1 g, huggies.
RING, 18K guld, 20 prinsesslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca CR-CA/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,4 g.