261 - 280 av 324
1...131415...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013

Klubbad för

RING, 18K guld/vitguld, 2 navettslipade blå safirer ca 1,00 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 4 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, vikt 1,3 g.

6 600 kr

Utrop: 7 400 kr

Accessoarer Övrigt

MONTBLANC, brevöppnare, sterlingsilver, delvis förgylld, vikt 146,1 g, originaletui.

950 kr

Utrop: 800 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, Meisterstück 146 Le Grand, reservoarpenna svart, delvis förgylld, stift i 14K guld/vitguld, refnr EG1198827, läderetui.

1 700 kr

Utrop: 1 200 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, Meisterstück 166, märkpenna, svart, delvis förgylld, refnr MG1057713.

750 kr

Utrop: 700 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, 3 st, Meisterstück 163 164 165, 2 kulspetspennor, 1 stiftpenna, svarta delvis förgyllda, refnr AD110211 FD1297726 MC178839, läderetui.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 16,75+ mm, engelska stämplar, vikt 2,4 g.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 3,20 ct, 24 baguett- och trapett- samt 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,4 g, en briljant med mindre skada, en baguettslipad diamant med skada, svaga fattningar hos de baguettslipade diamanterna.

Utrop: 10 800 kr

RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI-P, BA konstgjuteri Stockholm 2000, stl 20,5 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 3 200 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, hängets längd 1,8 cm, kedjans längd 45 cm, vikt totalt 2 g.

5 400 kr

Utrop: 5 900 kr

RING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 2 g.

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K guld, 13 carréslipad blå safirer, 17 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, en diamant har ett nagg och en har en inneslutning som når ytan i rondisten, två safirer med nagg.

Utrop: 3 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta, 22 carréslipade blå safirer, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, venezialänk, längd 42 cm, vikt totalt 10,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter 0,29 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,25 mm, vikt 8,3 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 21 carréslipade blå safirer, 42 diamanter ca 0,20 ctv, inneslutningar når ytan, längd 18 cm, vikt 22,6 g, svaga fattningar.

Utrop: 5 900 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 12,9 g, en diamant saknas.

Utrop: 8 500 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,30 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-CR/VS, stl 19+ mm, vikt 4,9 g.

4 500 kr

Utrop: 4 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, vikt 10,1 g, huggies.

5 100 kr

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K guld, 20 prinsesslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca CR-CA/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,4 g.

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, silver, orientaliska halvpärlor, strass, lås ej orginal, längd 43 cm, vikt 50,9 g.

3 600 kr

Utrop: 1 100 kr