Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013
ARMBAND, kulor av labradorit, lås samt korshänge i 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI-P, längd 19 cm, några diamanter med nagg.
LJUSSTAKAR, silver, Barkander & Söhrling, Linköping 1830, empire, skaft med delfinmotiv, höjd ca 14 cm, fyllda, total vikt 483,9 g.
LJUSSTAKAR, silver, nyrokoko, P.F.Palmgren, Stockholm, 1851, höjd ca 21 cm, akantusblad, lagning, fylld botten, fyllda, total vikt 625,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, doserat, ca 5,8-9 mm, lås i 18K vitguld med 26 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr/VS, längd ca 48 cm, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 8,25 mm 54 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, längd 4,5 cm, clips, vikt 11,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCA/SI, stl 17,5 mm, vikt 2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 15 x 12 mm, barocka, bajonettlås i silver, längd 46 cm, den bruna pärlan sliten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, tsavoriter ca 3,00 ctv, ca 90 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, längd 45 cm, vikt 14,7 g, några tsavoriter med nagg och skador.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI, hänge av Michaela-Anca Constantinescu, Stockholm, längd 22 cm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalt briljantslipade rubiner ca 0,80 ctv, stift, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W(H)/VS, CF Carlman Stockholm 1986, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 12 åttkantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W(H)/VVS-VS, Per Sköld Stockholm 1974, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, spricka i skena.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K rodierat guld, 7 navett- 16 baguette samt 43 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, en del svaga fattningar på baguetter.
RING, 18K vitguld, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W-TCape/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,60 ct, 36 briljantslipade diamanter samt 8 navettslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-TCa/SI, stl 20,75 mm, vikt 9,2 g, repor och nagg på rubin.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, 6 navett- 30 baguett- samt 22 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g, en baguettslipad diamant skadad, 2 mindre briljanter med nagg.
STIGBERT, ring, cabochonslipad ametist, orientaliska pärlor, för Engelbert, Stockholm år 1956, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g.