241 - 260 av 324
1...121314...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2013

Klubbad för

ARMBAND, kulor av labradorit, lås samt korshänge i 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI-P, längd 19 cm, några diamanter med nagg.

Utrop: 1 600 kr

LJUSSTAKAR, silver, Barkander & Söhrling, Linköping 1830, empire, skaft med delfinmotiv, höjd ca 14 cm, fyllda, total vikt 483,9 g.

Utrop: 8 600 kr

LJUSSTAKAR, silver, nyrokoko, P.F.Palmgren, Stockholm, 1851, höjd ca 21 cm, akantusblad, lagning, fylld botten, fyllda, total vikt 625,7 g.

Utrop: 5 100 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, doserat, ca 5,8-9 mm, lås i 18K vitguld med 26 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr/VS, längd ca 48 cm, säkerhetskedja.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 8,25 mm 54 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, längd 4,5 cm, clips, vikt 11,6 g.

Utrop: 6 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCA/SI, stl 17,5 mm, vikt 2 g.

Utrop: 3 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 15 x 12 mm, barocka, bajonettlås i silver, längd 46 cm, den bruna pärlan sliten.

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, tsavoriter ca 3,00 ctv, ca 90 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, längd 45 cm, vikt 14,7 g, några tsavoriter med nagg och skador.

Utrop: 20 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI, hänge av Michaela-Anca Constantinescu, Stockholm, längd 22 cm, vikt 6,4 g.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalt briljantslipade rubiner ca 0,80 ctv, stift, vikt 2,1 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade rubiner ca 0,40 ctv, stift, vikt 1,3 g.

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W(H)/VS, CF Carlman Stockholm 1986, stl 16 mm, vikt 3,3 g.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 12 åttkantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W(H)/VVS-VS, Per Sköld Stockholm 1974, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, spricka i skena.

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K rodierat guld, 7 navett- 16 baguette samt 43 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, en del svaga fattningar på baguetter.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K vitguld, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W-TCape/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,60 ct, 36 briljantslipade diamanter samt 8 navettslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-TCa/SI, stl 20,75 mm, vikt 9,2 g, repor och nagg på rubin.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, 6 navett- 30 baguett- samt 22 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g, en baguettslipad diamant skadad, 2 mindre briljanter med nagg.

Utrop: 10 800 kr

STIGBERT, ring, cabochonslipad ametist, orientaliska pärlor, för Engelbert, Stockholm år 1956, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, River(E)/SI1, GIA diamond dossier nr 2146854699, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 23 000 kr